Bitcoin Kazanma 1

Hacklenen dijital para takas platformu iflas ettiğini duyurdu

Güney Kore merkezli dijital para takas platformu Youbit, hacklenmesinin ve tüm dijital para stokunun yüzde 17’sini kaybetmesinin ardından iflas ettiğini duyurdu. Bu olay sektörün ne kadar tehlikeli ve acımasız olabileceğinin en çarpıcı örneklerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin ile birlikte yaygınlaşan dijital para birimleri, tamamen kodlardan oluşması nedeniyle bazı durumlarda hack saldırılarından veya diğer istenmeyen durumlardan etkilenebiliyor. Bu olaylardan birisi de Güney Kore merkezli dijital para değişim platformu Youbit’in başına geldi. Şirket, Salı günü hackerların sisteme giriş yaptığını ve stokta bulunan tüm dijital paranın yüzde 17’sini çaldığını duyurdu. Nisan ayında benzer bir hack saldırısına maruz kalan şirket, bir şekilde toparlanmayı başarmış ve işlemlerine devam etmişti. Ancak bu saldırının ardından iflas ettikleri duyuruldu.

Youbit Bitcoin

Kuzey Koreli hackerlar yapmış olabilir

Hackerların çaldığı dijital paraların değeriyle ilgili bir bilgi paylaşmayan şirket, saldırının arkasında Kuzey Koreli hacker gruplarının olabileceğinden şüphelendiklerini, Nisan ayındaki saldırının da bu gruplar tarafından gerçekleştirildiğini paylaştı. Bitcoin’in değerinin artmasıyla birlikte Kuzey Koreli hacker gruplarının saldırıları sıklaştı ve hükümet tarafından desteklenen hacker grupları, artık bu gibi olaylarda ilk akla gelen ihtimaller arasında yer alıyor.

Kullanıcılarının zararlarını karşılamak için bir takım çalışma yürüteceklerini açıklayan şirket, aynı zamanda şirketin işletme haklarını da satarak kazanılan parayı müşterilerine aktaracaklarını duyurdu.