Google Android TV Fotoğraf Özelliğinde Açık Ortaya Çıktı 2019

Google Android TV işletim sistemi cihazlarda olan fotoğraf açığı nedeniyle, yani birçok kullanıcının hesabını diğer kullanıcılara gösteren güvenlik açığının ortaya çıkmasıyla devre dışı bırakıldı. Bir kullanıcının fark etmesi ardından bu açığı Twitter üzerinde paylaşması gündeme oturdu. Android TV kullanıcıları Fotoğraflar alanında Google Asistan sayesinde Google Fotoğraflar arşivine, özel alana girebilmesi mümkün.

Bu açığı fark eden kişinin Vu markalı televizyonuna ekran koruyucusu kurmaya çalışması ardından, yüzlerce Google hesabına erişebildiğini fark etti. Bu sorunun nedeni şu an için bilinmiyor.

Bu soruna yönelik Google tarafından gelen açıklama ise; “Kullanıcılarımızın gizliliğini fazlasıyla önemsiyoruz. Bu hatayı araştırırken, Google Fotoğraflar’da saklanan fotoğraflara Android TV’lerden erişimi kısa bir süre için devre dışı bırakıyoruz.” Şeklinde açıklamasını yaptı.

Kısa sürede kullanıcıların ulaşması engellenen bu durum, ileri seviyeye taşınsaydı özel hayat için ciddi sorunlar oluşturabilirdi. Google tarafından bu sorunun kaynağı şu an için bilinmese de önlem alınmış durumda. İlerleyen günlerde Google tarafından bu konu hakkında gelecek detaylı açıklama merakla bekleniliyor.