Facebook, ‘Aloha’ isimli konuşma tanıma teknolojisini test ediyor

12
Facebook Aloha

Facebook’un Aloha isimli konuşma tanıma teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteren bir video paylaşıldı. Şirketin bu teknolojiyle akıllı hoparlör de geliştirdiği düşünülüyor.


Şirket içerisindeki karışıklıklarla gündemde olan Facebook, şimdi de yeni bir konuşma tanıma teknolojisi üzerinde çalışıyor. Paylaşılan bir videoyla ortaya çıkan konuşma tanıma teknolojisinin, Facebook’un ‘Portal’ isimli akıllı hoparlörleri için geliştirildiği yönünde söylentiler mevcut. Şirketin akıllı hoparlör sektörüne giriş yapmak istediğine ve bunun için çalışmalar yürüttüğüne ilişkin söylentiler uzun süredir internette dolaşıyor. Ancak bugüne dek akıllı hoparlörde kullanılacak teknolojiyle alakalı bir çalışma başlattığına rastlanılmamıştı.

Facebook Aloha

Bazı söylentilere göre Facebook, çoktan iki adet akıllı hoparlör geliştirdi ve Mayıs ayındaki etkinlikte bu hoparlörleri tanıtmayı planlamıştı. Fakat Cambridge Analytica skandalının patlak vermesi ve hem sosyal paylaşım platformunun, hem de Mark Zuckerberg’in yakın takibe alınmasıyla hoparlörlerin tanıtımı ertelendi.

Aloha konuşma tanıma teknolojili Portal’ın fiyatı ne olacak?

Ocak ayında paylaşılan haberlerde, yeni akıllı hoparlörün sektördekilerden farklı olarak bir ekranı bulunacağına ve 500 dolara satışa sunulacağına yer verildi. Bu da akıllı hoparlörün fiyatının Amazon, Google ve Apple’ın hoparlörlerinden çok daha fazla olacağını gösteriyor.

Kaynak

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here