e-devlet

E-Devlet’te Miras Sorgulama Hizmeti Verilmeye Başlanıyor

Son dönemlerde getirilen yeni yetenekler ile E-devlet gündemden düşmüyor. Soyağacı sorgulama, şehit sorgulama ve şimdi de miras sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilecek. Ayrıca “Mirasçılık Belgesi” işlemleri de yapılabilecek.

Soy Ağacı Sorgulama ve 1853 den 1928’e kadar olan dönemde ki Şehit Bilgisi Sorgulama hizmetlerini devreye alan e-Devlet uygulamasına şimdi de, yine sistem üzerinden “Mirasçılık Belgesi” hizmeti vermeye başlanıyor.

6 Mart itibari ile verilmeye başlanacak hizmet, 1990 yılı sonrası ölümü gerçekleşen  kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

e-devlet

Yapılan Açıklama Şu Şekilde:

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”