Bitcoin 1

Dikkat Edin! Bilgisayarınızı Yasa Dışı Paylaşım Sitelerine Kaptırmayın!

Bir çok torrent paylaşım sitesi özelinde paylaşmış oldukları yasa dışı paylaşımlar nedeni ile yurt dışında savaş açılmış durumda. Çeşitli yöntemler ile para kazanmayı hedefleyen bu siteler içerisinde gerek reklam alanları gerekse indirilen programlar içinde çeşitli virüslere mağruz kalabilirsiniz.

Torrent paylaşım sitelerinden biri de The Pirate Bay. Yasa dışı paylaşım sitesi olan The Pirate Bay; kullanıcılarının bilgisayarlarına yüklediği bir virüs ile bilgisayarlarını Bitcoin üretmek için kullanıyor.

Özellik ile bu yıl içinde oldukça yükselen fiyatları ile bitcoin (şifreli para birimi) artış oranları ile bir çok kişiyi etkiliyor. Bu para biriminin oluşturulması içinde uzun süreli olarak işlemci gücü gerekiyor.

Bitcoin Nasıl Çıkarılır?

Bitcoin havuzlarına dahil olup (mining pool), bilgisayarların güçlerinin birleştirilmesi ile basit algoritmalar sayesinde sağlanmakta. Sayı olarak Mining pool’lar oldukça fazla olmakla beraber, her bir pool’un gelir dağıtımıda farklıdır. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır. Bu esnada belli bir yüzdeyi de pool operatörü tarafından alınır.

Konuya dönecek olursak şifreli para madenciliği için kullanılan bilgisayarı sahiplerinden habersiz bir şekilde ele geçiren internet sitesi, bilgisayara bir Javascript yazılımı yükleyerek bu iş için kullanmakta. Bu yazılımlar CPU’yu (İşlemci) oldukça fazla kullanan yazılımlar olduğundan kullanıcı bilgisayarının yavaş çalışmasından şikayet ediyor. Bu duruma ve yüksek elektrik faturlaarına katlanan herkes şifreli para madenciliği yapabiliyor.