Yapay zeka ve makine öğrenimi
Yapay zeka ve makine öğrenimi

Yapay zeka ve makine öğrenimi nedir?

Yapay zeka ve makine öğrenimi, dijitalleşmenin hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan iki kavram olarak yer alıyor. Hayatımızı kolaylaştırmayı amaçlayan bu teknoloji, hem zaman tasarrufu sağlıyor hem de işlerin daha kolay yürümesinde etkili oluyor. Örneğin yapay zeka bulunan bir piyasa belirleyici uygulaması olsun. Bu uygulama döviz kurlarına göre ithal edilen ürünün fiyatını otomatik bir şekilde güncelliyor. Piyasaları inceleyerek bu işlemi otomatik yapan uygulama, ticarette ekonomi dengesini yerine oturtuyor.

Yapay zeka nedir?

Yapay zeka, bir uygulamanın kullanıcıyı anlaması ve ona göre hareket etmesidir. Örneğin bir ürünü incelediğinizde önünüze bu ürüne benzer reklamlar çıkabiliyor. Bu yapay zekanın bir oyunudur. Google reklam hizmeti, yapay zeka ile çalışmaktadır. Kullanıcının ilgi alanını inceleyen sistem, kullanıcının ilgisini çeken en uygun verileri gösterir. Aynı şekilde alışveriş sitelerinde de durum böyledir. Baktığınız ürünlere göre ilginizi çeken ürünler ön plana çıkartılır.

Yapay zeka ve makine öğrenimi nedir
Yapay zeka ve makine öğrenimi nedir?

Makine öğrenimi nedir?

Makine öğrenimi ise yapay zekaya benzer bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Makine öğrenimi, yapay zeka içeren bir uygulamanın yeni veriler alması ve bu verilere göre kendini geliştirmesidir. Örneğin grafik tabanlı bir uygulama düşünün. Bu uygulamaya yeni veriler eklendiğinde o uygulama grafiksel alanda daha iyi sonuçlar veriyor. Aynı yeni doğan bir bebeğin çevresinde birçok şeyi öğrendiği gibi. NVIDIA’nın GauGAN adlı uygulaması da buna bir örnek. NVIDIA, bu uygulamaya eklediği fotoğraflar ile uygulamanın fotoğraf yapabilmesini sağlıyor.

Yapay zeka vs. makine öğrenimi

Yapay zeka ve makine öğrenimi aslına bakılırsa birbirine yakın, birlikte çalışan iki sistem. Makine öğrenimi bir uygulamaya eklenen veriler ve bu verilerin işlenmesiyle kendini geliştiren uygulama olurken yapay zeka uygulamanın kendisi olmaktadır. Uygulama, makine öğrenimi ile daha çok veri alırken yapay zeka ile içerisindeki verileri işler ve kullanıcılara yansıtır.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirse GauGAN adlı uygulamanın içerisine eklenen fotoğraflar makine öğrenimi, kullanıcıların yaptığı çizimler sonucunda ortaya çıkan görsel yapay zeka olmaktadır. Kısacası bu iki sistem birlikte çalışıyor.