Yapay Zekâ

Yapay Zekâ

Yapay zekâ yazılım kodları ile oluşturulan bir bilgisayara bağlı olup, canlılara benzer kararlar alması, eylemler gerçekleştirmesidir. Yapay zekâ 1940’lı yıllarda Turing Machine’ler zamanında geliştirilmeye başlanmıştır. Asıl amacı birçok insan gücünün yaptığı işleri yapmasıdır. İnsanlardan en büyük farkı yalnızca ona öğretilen olayları yorumlayabilmesidir. Ama sonuç olarak insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek oluşturulmuştur. Yani olayları, olguları, vermesi gereken tepkileri analiz ederek kendi kendini geliştirmeye programlanmış bir durumdadır.

Yapay zekâ tam olarak bilgisayarların ya da robotların insan gibi düşünebilmesini, insan gibi yaşam sürebilmesini amaçlamaktadır. Bu robotlar yani yapay zekâ ile tabanı atılmış robotlar, insanların gerçekleştirdiği görevleri yerine getirmeye başlamış durumdadır. Yani kap karmaşık olayları bile insan beyni gibi düşünerek çözmeye olanak sağlamaktadır. Bu da yakın bir gelecekte robotları artık yaşantımızda da görebileceğimiz anlamına gelmektedir.

Yapay zekalar kesinlikle bir insan bilgisine ihtiyaç duymaktadırlar. Çünkü karmaşık olayların, verilerin kalıplarını tanıması, insan tarafından öğretilen kararları uygulaması ve insanların tecrübelerinden faydalanması gerekir. Yapay zeka sistemi, var olmuş durumu gözlem yaparak ve bu gözlemi daha önceden belirlenen parametreler doğrultusunda işleyerek çalışmaktadır. Sorun çözmek adına çalışmakta ve istenilen durumlara karşı bu olguda tepki vermektedir.

Yapay Zekâ

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zekayı tanımlamanın en kolay ve en iyi yolu, yapay zekanın yapabildiklerini insan hareketleri ve aldığı kararları karşılaştırmak gibi bir öğrenme biçimi vardır. Evrendeki bilinen en zeki canlı insandır. Yapay zeka ise onu taklit ederek çalışmak durumundadır. Yani bu buluşun en büyük ve harika özelliği insanları taklit etmesi, insanları inceleyerek yeni kavramlar öğrenmesinden gelmektedir. Günümüzde ise sadece gelişmiş bir yazılım olan bu buluş üzerine büyük derecede geliştirme çalışmaları başlanmıştır. Yakın bir gelecekte sanki bir insan beyni gibi direkt bir donanıma sahip olması muhtemel gözükmektedir.

Yapay zeka Yetenekleri

Yapay zekanın günümüzdeki yetenekleri arasında; İnsanların konuşmalarını tanımlayabilmesi, anlayabilmesi, strateji gerektiren oyunları kolayca oynayabilme (satranç vb.) sorulan sorulara kendi bakımından cevap verebilmesi ve gün geçtikçe kendi kendini özel yazılımı sayesinde olayları olguları tanımlayarak kendini geliştirmesi günümüzdeki yapay zekaların yetenekleri arasındadır. Tabi buraya yazmadığımız birçok yeteneği de mevcut bir durumdur.

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen TeknoEkip'in yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. www.teknoekip.com