Yazı yazarak tasarım yapmak

Yazı yazarak tasarım yapmak mümkün oluyor

Yazı yazarak tasarım yapmak eskisinden daha mümkün hale gelmiş durumda. Gelecekte tasarımcıların işi daha da hafifleyecek.

Teknoloji gelişmeye devam ediyor. Yapay zeka endüstrisi ilerliyor. Bundan 100 yıl öncesinde 1700’lü yılların sonundan beri delikli kartlar kullanılırken son 100 yıl içerisinde onlarca depolama birimi modeli üretildi. Yani 250 yıl kadar delikli kart kullanıldı fakat son 100 yıl içerisinde birçok farklı depolama birimi gördük.

Kısacası teknolojinin hızı son zamanlarda artmışken yapay zeka ve makine öğreniminde de önemli değişiklikler oluyor. Bunlardan birisi de DALL-E adlı yeni bir yapay zeka. GPT-3 ile geliştirilen bu model, oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Yazı yazarak tasarım yapmak kolaylaşıyor

GPT-3, içerisinde 12 milyar civarında veri barındıran devasa bir yapay zeka ağı. Bu sistem ile bu zamana kadar pek çok örnek geliştirildi. Günümüzün en kaliteli yapay zekalarından birisi olan GPT-3 yaptıkları ile insanları hayrete düşürdü. GPT-3 için geliştirilen yeni bir yapay zeka modeli olan DALL-E özellikle tasarımcıların ilgisini çekiyor.

DALL-E, GPT-3’ün sisteminden yararlanan bir yapay zeka. Makine öğrenimi ile birçok veriyi işleyen bu sistem, işlediği veriyi gerçekçi fotoğraf ve tasarımlara dönüştürüyor. Bu yazılım dünyada çekilmeyen fotoğrafları oldukça gerçekçi üretmesiyle de büyük beğeni toplamış durumda.

Yazı yazarak tasarım yapmak

Sistemin yaptığı bir diğer çalışma illüstrasyonlar olarak yer alıyor. Kullanıcının yazdığı yazıya göre çeşitli tasarımları ortaya koyan yazılım, oldukça başarılı tasarım çalışmaları yapıyor. Henüz şunu belirtmek gerekiyor ki yazılımın bazı eksiklikleri olabilir. Mesela bazı görseller düzgün olmayabilir fakat genel olarak kaliteli sonuçlar vermesi gelecekte tasarımın nasıl bir yöne kayacağını şimdiden gözler önüne seriyor.

Yazılım, cümleleri okuyarak görsel oluşturuyor. Günümüzde web tasarımcılar nasıl kod yazıp tasarım oluşturuyorsa veya tasarımcılar nasıl çizim yapıyorsa gelecekte artık konuşma dili ile tasarım oluşturmak mümkün hale gelecek gibi görünüyor.

Örnek vermek gerekirse yazılıma avokado görünümünde koltuk dediğimizde karşımıza avokado görünümüne sahip birçok koltuk varyasyonu çıkıyor. Bunun yanı sıra köpek gezdiren turp görünümünde tilki dediğimizde oldukça başarılı çizimler gösteriyor.