Windows 10 disk tehlikesi

Windows 10 disk tehlikesi ile karşı karşıya

Windows 10 disk tehlikesi özellikle tecrübeli olmayan kullanıcıları hedef almış durumda. Bu duruma karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Microsoft, son zamanlarda sık sık pek çok sorun ile gündeme geliyor. Her güncellemede bir sorun çıkaran firma ile ilgili şimdi de çok ciddi bir açık gündeme geldi. Bu güvenlik açığı ile bir bilgisayarın diskine zarar vermek mümkün oluyor.

Windows 10 disk tehlikesi kullanıcıları etkiliyor

Windows 10 işletim sisteminde yer alan yeni bir güvenlik açığı Windows 10 kullanıcılarını tehlikeye sokabilir. Özellikle yazılım ve donanım konusunda deneyimli olmayan kullanıcılar bu konuda daha riskli durumda. Yeni keşfedilen bir açık ile birlikte diske zarar vermek mümkün. Bu da kullanıcıların dosyalarının zarar görmesini sağlayabilir.

Bir geliştirici tarafından keşfedilen güvenlik açığı için yalnızca CMD gerekiyor. CMD ile birlikte birkaç karakter kullanılarak ortaya çıkan bu açık diskin sistem bölümünün zarar görmesini ve tekrar onarım gerektirmesini sağlıyor.

Windows 10 disk tehlikesi

Eğer kullanıcılar CMD uygulamasına girip “cd c:\:$i30:$bitmap” komutunu uygular ise diskteki dosyalar zarar görüyor. Bilgisayar yeniden başlatılınca disk onarma işlemine geçiş yapılıyor. Bu sistem performansına göre uzun sürebiliyor. Bundan dolayı CMD’ye girip kullanıcıların bu komutu yazması tercih edilmiyor.

Windows 10’un en güncel sürümlerinde dahi yer alan bu açık, çok basit bir güvenlik açığı olduğu için gizlenip arka planda çalıştırılması mümkün bir açık haline geliyor. Özellikle bilgisayar kullanımında deneyimli olmayan kullanıcıları hedef alan bu açık sayesinde kötü amaçlı yazılımcılar bu kullanıcılara gönderdikleri uygulama ile kullanıcının sistemini etkileyebilir.

Microsoft bu sorunu çözeceğini açıklasa da Windows 10 kullanıcılarının bu bağlamda yapması gereken işlemler güvenmedikleri kaynaklardan dosya indirip bu dosyaları açmamak, yalnızca güvenli kaynaklardan işlemler yapmak. Örneğin güvenli görülen ve kullanıcılar tarafından pek indirilmeyen bir yazılımı kullanmak dahi riskli olabilir. Bundan dolayı bilgisayara bir yazılım kurarken tehlikeleri de göz önünde bulundurmak lazım.