WhatsApp reklam

WhatsApp reklam dağıtmaya başladı

WhatsApp son zamanlarda yaşanan olaylar için gazetelere reklam dağıtmaya başladı. Bu reklamlar ile kullanıcıları geri kazanmaya çalışıyor.

Kullanıcıların dikkat ettiği konular arasında gizlilik yer alıyor. Bir kullanıcının gizliliği internet ortamında önemli bir olay olmakta. Kullanıcının verilerinin çalınması demek o firmanın bir anda etkilenmesi ve kullanıcı kaybetmeye başlaması anlamına gelebilir. Bundan dolayı firmaların bu konuda hassas davranmaları gerekiyor.

WhatsApp reklam dağıtımı yapıyor

WhatsApp son zamanlarda yaşadığı gizlilik politikası sorunları ile gündemden düşmeyen bir firma haline gelmiş bulunuyor. 8 Şubat 2021 ile birlikte kullanıcıların verilerini Facebook ile paylaşacağını ve kullanıcı deneyimini geliştireceğini belirten firma, bu kararını alınan tepkiler sonrasında Mayıs ayına kadar uzatmıştı. WhatsApp tepkiler dinmeyince yeni çözümler aramaya başladı.

Bunlardan ilki WhatsApp’ın durum sekmesi üzerinden kullanıcılara bilgiler göndermesi oldu. Verilerin gizliliği için uğraştıklarını belirten ekip, kullanıcı verilerinin korunduğunu açıklamıştı. Yeni yaptığı reklam çalışması ile birlikte kullanıcıları geri kazanmak için para harcayan WhatsApp, Hindistan’da reklam verdi.

Hindistan’ın en popüler gazetelerinin ön sayfalarına reklam vererek milyonlarca Rupi ödeyen firma, WhatsApp’ın gizlilik politikasına saygı duyduğunu, kullanıcı verilerine saygı duyduğunu ve bu verileri güvenle koruduğunu, verilerin şifrelenerek kullanıcılara kaliteli bir hizmet sunduğunu belirtiyor.

WhatsApp reklam

WhatsApp, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’da verdiği reklam ile çok geniş bir kitleye ulaştı. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde açıklanan bir raporda WhatsApp’ın bir günde 4 milyon üye kaybettiği açıklanmıştı. Telegram’ın ise 8 milyon üye kazanıp WhatsApp’a yetişmeye başladığı görülmüştü. WhatsApp, bu gibi sorunların önüne geçmek için Mayıs ayına kadar çeşitli çalışmalar yapmaya devam edecek.

WhatsApp’ın ilerleyen zamanlarda diğer ülkelerde de çeşitli yollar ile reklam yapması, WhatsApp’ın güvenli bir yazılım olduğunu göstermesi bekleniyor. Bunun için pek çok yolu deneyecek olan uygulama, WhatsApp reklamlarını dahi web sitelerine dağıtabilir.

WhatsApp, yaptığı bu çalışmalar ile birlikte tekrar ön plana çıkıp kullanıcıların gönlünü kazanabilir mi bilinmiyor fakat bunu zamanla göreceğiz. Bazı uzmanlara göre WhatsApp’ın tekrar eski gücünde olmayacağı düşünülüyor.