wikipediaGorsel 1

Wikipedia Engellendi

Henüz nedeni açıklanmayan bir sebepten dolayı wikipedia’ya olan erişim Türkiye’den engellendi. Yetkililerin açıklama yapmaları bekleniyor.

Modern günümüzün etkin ansiklopedisi ve bilgi kaynağı olan wikipedia herkese açık ve herkesin katkıda bulunabildiği bir ansiklopedi. Bu ansiklopediye isteyen herkes katkıda bulunabiliyor. Bu sabah saat 08:00 sıralarında wikipedia nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’den erişim engellendi.

Konuyu E devlet üzerinden sorguladığımızda da, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor.

BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” dan sorgu  yapıldığında  “idari tedbir” uygulandığını belirten  şu açıklama çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Sosyal medyada büyük bir  yankıya neden olan engelleme kararı ise tartışılıyor. İdari tedbir uygulandığını belirten BTK mesajında herhangi bir neden belirtilmiyor.

Nedeni Açıklandı

Bilgilere göre içeriğinde barındırdığı belirtilen teröre destek veren yazıların olduğu, gerekse Türkiye’yi terör işbirlikçisi göstermeye çalışılan tavrı  olduğu ve bu nedenle wikipedia’ya uyarılar yapıldığı halde sitenin geri dönüşte bulunmaması ve  belirtilen içeriklerin kaldırılmaması üzerine eişimin engellendiği belirtiliyor. Şayet istenilen düzenlemelerin yapılması durumunda erişimin tekrar açılması olası gözüküyor.