Turkcell Superonline 1 1

Turkcell Superonline Adil Kota Açıklaması Geldi

Yetkililerin aldıkları karar ile beraber 2018 yılına kadar internet paketlerinde adil kota adı verilen sistemin kaldırılacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamadan sonra ilk adil kotasız internet paketini sunan Turkcell Superonline bu alanda bir anda gündem oldu. Fakat bu paketin yayınlanmasının ardından ek ücret iddiaları gündeme geldi. Turkcell Superonline ise sonunda konu hakkında açıklama yayınladı. İşte detaylar.

Geçtiğimiz günlerde Turkcell Superonline internet paketleri içerisinde platin adı verilen ilk adil kotasız internet paketi duyuruldu. 25 mbit hızında fiber internet olarak sunulacak olan yeni internet paketinin ise 89 TL gibi bir ücreti olacağı açıklanmıştı. Şimdiden ilgi odağı haline gelen yeni internet paketinin yayınlanmasından sonra ise gerek sosyal medyada gerekse de forumlarda ilginç bir iddia gündeme geldi.

Gündeme gelen iddialara göre Turkcell Superonline paketi için adil kota sırının geçilmesi durumunda adil kotaya takılmadığı fakat bunun için kullanımlarda ek ücret ödeneceği belirtilmişti. Söz konusu iddialar adil kullanım kotası hakkında algıda da değişikliklere neden oldu. Adil kota gerçekten kaldırıldı mı şeklinde sorular gündem olurken sonunda konu hakkında beklenen ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamayla beraber iddialarda net bir şekilde cevaplanmış oldu. Sistemi nasıl işlediği hakkında bilgilerde verilen açıklamanın detaylarına geçelim.

Turkcell Superonline Açıklamasında Öne Çıkan Detaylar

Doğrudan firma tarafından sosyal medyadan gelen iddialar sonrasında yapılan açıklamada adil kotasız paketlerinde BTK’nın belirlediği kriterler nelerse bunların uygulandığı belirtildi. Ayrıca açıklamalarda iddia edildiği gibi adil kota sınırı olarak belirlenen sınırın aşılması durumunda faturaya ek ücretlendirme gibi bir sistemin bulunmadığı faturaya ek ücret olmadığı belirtildi.

Turkcell Superonline

Yani açık bir dille iddialar yalanlanmış oldu. İnternet dünyası için bir ilk olarak gösterilen adil kotasız paketlerinin yayınlanmasının ardından ek ücret iddialarının da kesin bir dille yalanlanmış olması sonrasında Turkcell Superonline paketlerinin beklenen satış rakamlarına ulaşarak büyük oranda ilgi göreceği düşünülüyor. Firmanın yeni paketinden sonra rakip servis sağlayıcılarından da nasıl adımlar geleceği merakla beklenmekte.

Adil Kota Ne Zaman Kalkacak?

Alınan karar sonrasında adil kota sisteminin tamamen kalkması için çalışmaların başladığını biliyoruz. Başta servis sağlayıcıların yeni paketleriyle adil kota kullanımını kaldırmaya başladığı da görülüyor. Tüm bu paketlerin giderek yaygınlaşmaya başlayacağı ve adil kota sisteminin 2018 yılında tamamen kalkmış olacağı bekleniyor.

Şimdiden bu tür paketlerin yaygınlaşması yeni sistemin çok daha kısa süre içerisinde yaygınlaşacağının da bir göstergesi. Fakat yeni internet paketlerinde fiyatlandırma konusunda nasıl bir değişim söz konusu olacak o noktada bir bilgi bulunmuyor. Servis sağlayıcısına göre muhtemelen fiyatlandırma farklı olacak.