https 2F2Fcdn.evbuc .com2Fimages2F382162792F2371774431942F12Foriginal 1

Kuzey Kore, Bitcoin çalmak için hackerlarını kullanıyor

Kuzey Kore hükümetine yakınlığıyla tanınan bir hacker grubunun Bitcoin çalmak için trojen içeren dosya yaymaya çalıştığı duyuruldu. Trojen, yatırımcıların hesap bilgilerini çalmakta kullanılıyor.

Secureworks isimli siber güvenlik kuruluşu tarafından paylaşılan bilgilere göre Kuzey Kore, Bitcoin yatırımcılarından dijital para çalmanın peşinde. Hükümete yakınlığıyla bilinen Lazarus Group isimli bir hacker grubunun aktivitelerine dair yapılan incelemeler gösteriyor ki hackerlar, trojen içeren ve Bitcoin cüzdanlarını hedefleyen bir Word dosyasını internet üzerinden yaymaya çalışıyor. Dijital para yatırımcılarına gönderilen bu dosyalar, “Düzenlemeyi Etkinleştir” butonuna tıklanmasıyla birlikte sisteme giriş yapıyor ve yatırımcının dijital paralarına ulaşımı sağlayan bilgileri arıyor. Karışık ve uzun Word dosyasını incelediği sırada bilgisayarındaki faaliyetleri takip edemeyen yatırımcı, şifrelerinin çalındığının farkına vardığında (eğer varırsa) çok geç oluyor.

Bitcoin

Bitcoin yeni bir rekor daha kırdı, hack olayları arttı

Secureworks aslında bu gibi trojenlerin 2016’dan beri geliştirildiğini, ancak şu anda çok daha aktif olduklarını dile getirdi. Bunun nedeni bilinmiyor ancak Bitcoin’in artan değeriyle yakından alakalı olduğu tahmin ediliyor. Sürekli olarak artmaya devam eden dijital para, yalnızca 24 saat içerisinde yüzde 10 değer kazanarak 19.000 dolar seviyesine ulaştı. Bu değer bile trojenin neden daha aktif olduğunu anlamak için yeterli.