faceid 1

Face ID, arkadaşları birbirinden ayırt edemiyor!

Çinli bir Apple kullanıcısı tarafından paylaşılan bilgilere göre iPhone X’teki Face ID kullanıcıdan başkası tarafından aşılabiliyor. Apple, bu olayın yaşanmasının ardından müşterisine yeni cihaz verdi ancak bu cihazda da aynı sorunun var olduğu gözlemlendi.

Son derece güvenli ve aşılamaz olarak tanıtılan Face ID’nin zahmetsizce aşılabildiği ortaya çıktı. Yan soyadlı Apple müşterisi, iPhone X’inin iş arkadaşı tarafından rahatlıkla kullanılabildiğini, Face ID’nin aradaki farkı anlayamadığını dile getirdi. Sorunun ortaya çıkmasının ardından akıllı telefonunda donanımsal bir sorun olduğunu düşünen Apple kullanıcısı, ilk olarak bir Apple’ın destek hattını arayarak sorundan bahsetmiş. Görevliler duyduklarına inanmayınca  Yan ve iş arkadaşı Apple Store’a gitmiş ve olayı tekrarlamış. Bunun ardından cihazın değiştirilmesinin gerekli olduğunda karar kılınmış ancak değiştirilen iPhone X bile genç kadını, iş arkadaşından ayırt edememiş.

iphone x face id
Yan ve iş arkadaşı

Sorunun cihaz donanımıyla alakalı olmadığının, Face ID’nin sorunlu olduğunun anlaşılmasıyla birlikte Yan’a para iadesi yapılmış. Apple bu olayla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı ancak olayın iPhone X’in güvenilirliğine büyük bir darbe vuracağı kesin.