Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Fugaku

Özellikle son on yılda büyük teknolojik atılımlar ve gelişimler meydana geldi. Hızlı gelişen teknolojilerle birlikte teknolojik ürünlerinin hızlarının artması da oldukça önemli hale geldi. Akıllı telefonlarımızdaki ufak bir yavaşlama sorunu bile bizleri olumsuz yönde etkileyen bir sebep olurken, bilgisayarların çok aktif kullanıldığı bu teknoloji çağında hız en önemli kullanım sebeplerimiz arasında yer alıyor. Fugaku, bir Japon üretimi bilgisayar markasıdır. Oda büyüklüğünde olan bu bilgisayar, Japonya’nın Kobe şehrinde Rikagaku Araştırma Enstitüsü (RIKEN) tarafından işletilmektedir. Her yıl iki kez yapılan TOP500 listesinde Fugaku dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi. Daha önce de en hızlı bilgisayar seçilen Fugaku rakiplerine yaklaşık 3 kat fark atmayı yine başardı.

Fugaku’nun Özellikleri Nelerdir

Fugaku’nun özellikleri arasında yer alan 48 çekirdekli Fujitsu A64FX SoC çiple destekleniyor olması ve HPL testlerinde saniyede 415 petaflop hızında olması ilk sırada yer almasını sağladı. Böylece dünyanın en hızlı süper bilgisayarı seçildi. Ayrıca hızını 442 petaflopa kadar çıkarmayı başarmıştır. Fugaku’nun en önemli rakibi ise ABD markası olan Summit’tir. Summit’e bile 3 kat fark atarak hız konusunda gerçekten liderliğe adını yazdırmıştır. Bunu 4 kategoride sağlamıştır. Bu kategoriler; en hızlı işlem yapma, sanayi kapsamlı hesaplama yöntemleri, yapay zeka uygulamaları ve büyük veri çözümlemeleridir. Bu dallarda liderliği taşımaktadır.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Fugaku Bilgisayar Markasının Farklı Kullanım Amaçları

Şirket yaptığı açıklamada birçok amacın yanı sıra, sosyal amaçlara çözüm olabileceğini de ifade ederek şu cümleyi aktarmışlardır: “İnanıyoruz ki, Fugaku birçok zor sosyal problemin çözülmesinde yer alacak.” Böylelikle bilgisayarların daha geniş kapsamlı amaçlara hizmet edeceğini ve gelişimlerinin devamlı olacağını belirtmiş oldular. Sosyal amaçlara dair çözümden bahsetmişken, şirketin ilgi çeken bir diğer noktası ise Covid19’a dair yaptığı açıklama olmuştur. Fugaku’nun yeni tip Coronovirüse (Covid19) karşı aşı çalışmalarında kullanılabileceğini ve ilaç üretiminde de destek sağlayabileceğini 2021 gelişmeleri arasında değerlendirmişlerdir. Böylelikle Covid için etkili tedavi yöntemleri sunmasına yönelik çalışmaları merakla beklenmeye başlandı.

Peki neden Fugaku kelimesi kullanıldı? Fugaku kelimesinin anlamı varlıklı zirvedir. Neden böyle bir isim tercih ettikleri ayrı bir merak konusu olsa da 2021’de gelişen teknoloji ile daha anlaşılabilir olacağını umuyoruz.