IBM firmasının girişim tarihi

IBM firmasının girişim tarihi

IBM firmasının girişim tarihi neler içeriyor? 70’li yılların popüler teknoloji firması IBM, günümüzde neden popüler değil?

Pek çok teknoloji firması bulunuyor. Bazıları oldukça ön plana çıkarken bazıları daha çok geride kalıyor. IBM, 20. yüzyılın en başarılı firmaları arasında yer alıyordu. 21. yüzyıla geldiğimiz bu dönemde IBM daha çok arka planda kendini geliştiriyor. Günümüzün en çok patent alan şirketlerinden birisi olan IBM’in girişim tarihi hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor.

IBM firmasının girişim ve başarı tarihi

Henüz 1. Dünya Savaşı ortaya çıkmamışken IBM, 1911 yılında şirketi resmî olarak kurdu. O yıllarda kart delici makineler ve delikli kartlar endüstri alanında sıklıkla kullanılan teknolojik ürünler arasında yer almaktaydı. O dönemlerde kart delici makinelerin daha da gelişmesi adına çalışmalar yapan IBM firması, bu tür makinelerin satışını yapıyordu. Bunun yanı sıra çeşitli makinelerin de üretiminde önemli bir rolü bulunuyordu.

IBM, ilerleyen yıllarda bilgisayarların teknolojide önemli bir yeri olacağını keşfederek bilgisayarlara ağırlık vermeye başlıyor. 1952 yılında şirketin geliştirdiği ilk bilgisayar olan IBM 701, IBM firmasının bilgisayar teknolojileri için henüz bir başlangıç noktasıydı.

IBM firmasının girişim tarihi

O yıllarda bilgisayarlar vakumlu tüpler ile birlikte işlem yapıyordu. Bu da bilgisayarın odada yer kaplamasını sağlıyordu. Firmanın 1957 yılında geliştirdiği IBM 608 bilgisayarı dünyanın ilk transistörlü bilgisayarı olarak tarihe geçti. Bu da yer tasarrufu konusunda önemli bir gelişme idi. Tabii o zamanların transistörü günümüze göre daha büyük.

Süperiletken, taşınabilir bilgisayar, floppy disk gibi pek çok teknolojide öncü firmalar arasında yer alan IBM, 1935 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine başlıyor ve 1938 yılında resmî olarak Türkiye’de şirket kuruyor. Türkiye’nin ilk bilgisayarı Karayolları Genel Müdürlüğü için kullanılan IBM 650 modeli oluyor. Bu bilgisayar sayesinde mühendislik hesaplamaları hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

IBM, 70’li yıllarda kişisel bilgisayar fikrini ortaya attı. Dönemin insanları için bilgisayarlar kurumsal alanda kullanılan aletler idi. IBM bu algıyı değiştirmek için 1981 yılında IBM 5150 modelini piyasaya sürüyor. Oldukça büyük bir başarıya sahip olan bu bilgisayar 1 milyonun üzerinde satış başarısı yakalıyor. Firma günümüzde daha çok kurumsal alanda teknoloji ile ilgileniyor.