Dünya Kadınlar Günü doodle’ında Türk Kadın Yer Aldı!

74

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Google bir özel doodle daha hazırladı. Google, doodle’ında dünya tarihi üzerinden adım atarak 13 kadına yer vermiş durumda. Bu kadınların arasında Türk kadını da yer alıyor. İşte detaylar.

Bildiğiniz gibi dün 8 Mart Dünya Kadınalr günü; emekçi kadınlarımızın, bizleri yetiştiren annelerimizin önemini hatırlatan özel bir gün. Aslında her gün kadınların günü olduğunu belirtelim. Her ne kadar haklarında bir şeyler söylemiş olsak bile, onların her zaman başımızın üstünde yeri bar. Google da bizim hislerimizi anlatan bir adım atarak bir doodle hazırladı.

Kendi dallarında tam anlamıyla efsane olan ve isimleri bundan yüzyıllar sonra bile hatırlanacak olan 13 kadına doodle’da yer verdi.

Türk kadını ekleyen Google’da, Türk arkeolojisine ve dünya literatürüne adını altın harfler ile yazdıran Halet Çamlıbel görüldü. Pek fazla hatırlamamış olsak bile Google unutmadı. Ağustos ayında doğan Çamlıbel için 17 Ağustos 2015’te özel bir doodle hazırlanmıştı. 8 Mart 2017’de ise bu ismi yeniden hatırlatan ve gündmee taşıyan Google, 13 kadın arasına Çamlıbel’i de ekledi. İşte Doodle’ler…

Mısırlı pilot Lotfia ElNadi

Meksikalı ressam Frida Kahlo

Brezilyalı mimar Linda Bo Bardi ve Rus bilim kadını Olga Skorokhodova

İngiliz matematikçi Ada Lovelace, Hint dansçı Rukmini Devi Arundale, Arjantin’in ilk kadın fizikçisi Cecilia Grierson, Kore’nin ilk kadın avukatı ve hakimi Lee Tal-young, Fransız tenisçi Suzanne Lenglen.

Güney Afrikalı şarkıcı ve insan hakları aktivisiti Miriam Makeba, uzaydaki ilk kadın astronot Sally Ride ve İlk Türk kadın arkeolog Halet Çambel (en sağdaki).

Amerikalı gazeteci Ida Wells

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here