Bir kargo çalışanı en büyük asal sayıyı bularak 150 bin dolar ödül aldı

FedEx‘te çalışmakta olan kargo elamanı, kendi evindeki bir bilgisayar ile 23 milyon birim içeren asal sayıya ulaşarak 150 bin dolar ödül kazandı.

İlk olarak asıl sayı nedir diye sormadan önce biz asal sayıyı kısaca anlatalım. Asal sayı bir ve kendisi dışındaki sayılara bölündüğünde kesirli sonuç veren sayıdır.
Örnek: 2,3,5,7,11 gibi sayılar ise asıldır. Ancak 3 sayısı 1’e bölündüğünde 3 ve 3’e bölünürse 1 sayısını verir. Bu bakımdan asal olmaz.

“M77232917” adında olan asal sayının hesaplanmasında ciddi bir noktanın olduğu bahsediliyor. FedEx adındaki kargo firmasında çalışan kişinin, bu sayıyı i5-6600 işlemci ile 3 günde hesaplaması oldukça şaşırtıcı. Çünkü böyle büyük asal sayıyı çok iyi bilgisayarlar ile hesaplanıyor.

Ulaşılan sayı, M n = 2 n -1 olarak ifade ediliyor. (2 ^77.232.917) -1 hesaplamasını yaparak bu sonuca sizde ulaşabilirsiniz.

 

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen TeknoEkip'in yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. www.teknoekip.com