Airpods calindi3

AirPods Çalındı Ne Yapmalıyım?

Airpods çalındı ya da kayboldu, kullanıcıların sık şekilde yaşadıkları sorunlardan biridir. Bluetooth özelliği sayesinde kablosuz şekilde bağlantı kurulmasını sağlayan bir kulaklık modelidir. Gelişmiş ses özellikleri ile kullanıcıların dikkatini çeker. Telefon ile kulaklık arasında bağlantı kurulsa da kablosuz olması çalınma ve kaybolma ihtimallerini artırır. Alınabilecek önlemler ve kaybolması durumunda yapılabilecek bazı yöntemler bulunur.

iPhone Bul Uygulamasını Kullanmak

Kullanıcıların ilk olarak tercih edebileceği yöntem Bul uygulamasını kullanmaktır. Apple tarafından üretilmiş olan Airpods, yine Apple tarafından üretilen iPhone telefonlar ile kullanılabilir. Bağlantının iPhone telefon ile yapılmış olması, işlerin çok daha kolay bir hale gelmesine yol açabilir. Airpods çevrimiçi bir şekilde kapsama alanında bulunuyorsa, uygulama kolay şekilde kullanılabilir. Kulaklığı şarjı var ise uygulama sayesinde kulaklığın tam konumu bulunabilir. Uygulama, kulaklığın yerini yeşil bir nokta olarak gösterir. Airpods çalındı sorunu yaşayan kullanıcılar Bul uygulamasını kullanmak için şu adımları izleyebilir;

 • Bul uygulaması açılır,
 • Aygıtlarım seçeneğine tıklanır,
 • AirPods seçilir.

Airpods’un şarjının bitmesi durumunda ya da kapsama alanı dışında bulunması durumunda ekranda Konum Bulunamadı uyarısı yer alır. Airpods çevrimdışı olsa dahi Bul uygulaması kullanılabilir. Çevrimiçi olan Airpods’un konumu tam şekilde görülürken, çevrimdışı Airpods’un şarjı bitmeden önceki son konumuna erişilebilir.

Airpods calindi 2

iPhone Olmadan AirPods Bulma

Airpods sadece iPhone telefonlar ile kullanılmak zorunda değildir. Bluetooth bağlantısı olan diğer akıllı cihazlar ile kullanmak da mümkündür. Bu nedenle iPhone telefonu olmayan kullanıcılar, kulaklıklarını farklı şekillerde de bulabilir. Airpods çalındı ancak iPhone telefonum yok diyen kullanıcılar masaüstü cihazları tercih edebilir. iCloud sayfası açılarak Apple ID ile giriş yapılması gerekir. iPhone Bul seçeneği seçilir ve ekranın üst kısmında yazan Tüm Cihazlar arasından Airpods seçilir.

AirPods Ses Çal Özelliğini Kullanmak

Bul uygulaması kullanılarak Airpods konumu kolay şekilde bulunabilir, ancak tam konumu bulmak bazı durumlarda zor olabilir. Kullanıcılar, kulaklığın konumunu net şekilde tespit edebilmek için ses çal özelliğini kullanabilir. Yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Bul uygulaması açılır,
 • Aygıtlar seçeneğine tıklanır,
 • AirPods seçilir,
 • Ses Çal seçeneğine tıklanır.

Kullanıcılar bu işlemleri bilgisayar üzerinden de gerçekleştirebilir. Bunun için yapılması gerekenler;

 • iCloud açılır,
 • iPhone Bul seçilir,
 • Tüm Aygıtlar menüsü açılır,
 • AirPods seçilir,
 • Ses Çal seçeneğine tıklanır.

AirPods Kaybolması Nasıl Önlenebilir?

Bluetooth bağlantısı bulunan kulaklıkların kullanımı rahat olsa da kaybolma ve çalınma gibi durumlar kullanıcıların başına sık şekilde gelebilir. Airpods çalındı şikayeti kullanıcıların sık şekilde dile getirdiği şikayetlerden biridir. Sorunları çözmek için kullanıcıların bazı alışkanlıklar edinmesi gerekebilir. Airpods’un her zaman aynı yer bulunması, kulaklığı bulma konusunda tek bir seçenek sunar. Kulaklığın her zaman şarjının olduğundan emin olunması gerekir. Şarjı olmayan kulaklıkları bulmak çok daha zordur. Kılıflar ve kancalar sayesinde çantalarınızda kolayca taşıyabilirsiniz. Kulaklığın kaybolma olasılığını oldukça düşüren seçeneklerdir.