adil kota aciklamasi 1

Adil Kota Sistemi Hakkında Resmi Açıklama Geldi

Uzun süredir tartışmalara neden olan adil kullanım kotası sistemi sonunda değiştirildi. İnternet sistemini tamamen değiştirecek olan yeni sistemin detayları ve son gelen iddialar hakkında ise beklenen açıklamalar yapılmış durumda. Son olarak kota sonrası ek ödeme iddiaları için BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan bir açıklama yaptı. İşte detaylar.

İnternet sistemlerinde uzun zamandır uygulanan adil kota sistemi artık hemen her kesimden eleştiri almaya başladı. Sınırsız internet olarak satılan özellikle fiber paketlerde uygulanan adil kota uygulaması nedeniyle kullanıcıların internet paketlerinin belli bir kotayı geçtikten sonra 3 Mbit hızı ile kullanmak zorunda kalmaları epey can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkmıştı. İnternet kullanıcıları tarafından büyük bir sorun olarak lanse edilen sorun için gelen talepler üzerine BTK’nın bir çalışma yaptığı da duyurulmuştu.

Yapılan çalışma sonrasında alınan resmi karar ise beklenen haberi vermiş ve adil kota uygulamasının son bulacağı açıklanmıştı. Yani bu açıklama şu demek oluyor artık internet paketi alırken diyelim ki 25 Mbit değerinde bir paket aldınız. Hızınız bu hız değeriyle sınırlı kalacak. Adil kota kullanımında belli bir kota kullanımı yapıldıktan sonra hızın 3 Mbit seviyesine düşürülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kullanıcılar artık ne kadar indirme ne kadar kullanım yaparlarsa yapsınlar adil kota olmaksızın 25 Mbit hız kullanabilecekler. Fakat beklenen sistemde farklı sistemler ve geçiş dönemi açıkları da geldi.

Adil Kota İçin Yeni Düzenleme Sistemi

Adil kota sistemi tamamen kaldırılacak fakat BTK Başkanı tarafından yapılan son açıklamaya göre bu durum hemen gerçekleştirilmeyecek. Bunun için BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamada 2 yıl süre belirlediklerini belirtti. Sistem hakkında gelen son iddialara cevap vermek için bir kez daha açıklama yapan BTK Başkanı sistemi tekrar anlattı. Geçiş süreci için 2 yıl süre belirlendiğinin açıklanmasıyla beraber bu süre içerisinde de deneme olarak kabul edilebilecek adımların atıldığı belirtildi.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan adil kota

Öncelikle adil kota sonrasında hızın 3 Mbit değerinden 5 Mbit değerine düşeceği belirtildi. Bunun dışında gece 2 ile 8 saatleri arasında tüm internetlerde adil kotasız sistemin kullanılacağı belirtildi. Bu noktada vurgu yapılan bir diğer konu son iddialarla ilgili oldu. Adil kota sonrasında hızın artık 5 Mbit değerine düşeceği ve bunun için ek ücret ödeneceği iddiaları BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan tarafından yalanlandı. Kullanıcıların yeni hızlı interneti kesinlikle ek ücretsiz kullanılacağı belirtildi.

Değişim Sürecine Girildi

Tüm bunlarla beraber servis sağlayıcılarından da ardı ardına adımlar gelmeye başlandı. Şimdiden tamamen adil kullanım kotasız paketlerin ortaya çıktığı da açıklandı. 2 yıl sonra tüm paketlerin adil kullanım kotasız olması beklenirken bunun dışında paket sistemlerinde de genel bir değişim olacağı belirtiliyor. Yeni adil kotasız internet paketleri hakkında ilerleyen dönemlerde daha detaylı açıklamaların gelmesi bekleniyor.