abd vize sosyal medya

ABD Vizesinde Artık Sosyal Medya Hesaplarına Bakılacak

Trump başkanlığından sonra ABD birçok konuda işleyiş farklılığına gitmeye başladı. Bu farklıklardan birisi de Amerika’ya girişlerde istenen Vize sisteminde oldu. Artık Vize başvurularında sosyal medya izleme sistemine girileceği ve Vize başvurusu yapanların sosyal medya hesaplarının da inceleneceği açıklanmıştı. Şimdi ise bu uygulamanın yürürlüğe girdiği açıklandı. İşte detaylar.

Yeni sisteme geçiş yapan ülke de bir nevi vize başvurusu yapan kullanıcıların sanal alemde yaptıkları da incelenecek. Yeni sistem hakkında paylaşılan detaylara göre artık ABD vizesi için başvuru yapanlar başvurularında resmi belgelerinin dışında yeni belgeler vermek zorunda olacak. Resmi belgeler dışında artık vize başvurusunda bulunan kişilerden sosyal medya hesaplarının dökümü de istenecek.

Son 5 yıl içerisinde sosyal medya hesaplarında yer alan tüm dökümleri sunması gerekecek. ABD vizesi için yapılacak olan başvurular sırasında son 5 yılı kapsayacak olan tüm dökümlerin istenmesi de tek detay değil. Bunun dışında 15 yılı kapsayan tüm bilgilerde verilecek. Bir nevi özgeçmiş gibi bu bilgilerin verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yeni ABD Vize Başvuru Sistemi Ortaya Çıktı

Bunun dışında artık kişilerden e-posta bilgileri, üzerine kayıtlı olan telefon numaraları, pasaport değişiklikleri bilgileri, tüm seyahat geçmişi de istenecek. Kısacası kişilerin tüm bilgilerini zorunlu olarak sunmasını isteyen Amerika, bu sistemle beraber vize almak isteyen kişilerin baştan sona incelenmesine yönelik bir çalışma yapmış olacak. Değişen sistemle beraber gelen vize şartlarının sadece bunlarla da sınırlı kalmaması bekleniyor.

Bunun dışında eğer bilgiler yeterli gelmezse ya da vize için yapılan başvuru da yeni bilgiler gerekirse de bu bilgiler doğrudan kişiler aranarak alınacak. Yeni sistemin tam olarak nasıl işleyiş göstereceği ve ülkemizde nasıl karşılanacağı merak konusu. Sosyal medya ile vize döneminin Amerika’dan sonra başka ülkelere de gelip gelmeyeceği merak konusu. Şu an için bu konu hakkında da bir açıklama bulunmadığını belirtelim. Şu an için ilk uygulamaların nasıl işleyiş göstereceği merak ediliyor.