Çin yapay zeka

Çin, yapay zeka teknolojisine diplomatik karar alma yetkisi tanıdı

Çin Dışişleri Bakanlığı, özelleştirilmiş yapay zeka teknolojisine diplomatik kararlar alma konusunda yetki tanıdığını duyurdu.


Emekleme dönemlerinde olmasına rağmen yapay zekanın hayatımız üzerindeki etkisini hızlı bir şekilde artırdığına tanıklık ediyoruz. Bu teknolojiyi interneti sınırlamakta ve gözetleme sistemlerinde kullanan Çin, şimdi de yapay zekayı diplomasisinde kullanacağını duyurdu. Ülkenin dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yapay zekanın önemli diplomasi konularında karar alma yetkisi olacak ve verdiği kararlar yetkililer tarafından son bir değerlendirmeden geçirilip uygulamaya geçirilecek.

Çin yapay zeka

Böylesine radikal bir kararın ardında birçok sebep yer alıyor ve bunlardan en önemlisi, yapay zekanın insana kıyasla çok daha hızlı olan karar alma becerisi. En karmaşık durumlarda bile yapay zekanın analitik düşünme yetisi sayesinde kısa sürede karara varılabiliyor ve son değerlendirme için yetkililere söz hakkı tanınıyor.

Shanghai Institutes’de yapay zeka uygulamaları üzerinde çalışan Dr. Feng Shuai, insanların karar verme yetisinin her zaman hormonların etkisinde olduğunu belirterek böyle bir teknolojinin önemli konularda kullanılmasının büyük faydaları olacağından bahsetti.

Çin, yapay zeka teknolojisini hayatın her alanına dahil ediyor

Ülke, yüksek nüfusundan ve baskıcı yönetim rejiminden dolayı uzun bir süredir yapay zekanın yardımına başvuruyor. Kısa bir süre önce gündeme gelen ve vatandaşların davranışlarına göre puanlanmasını sağlayacak sosyal kredi sistemi de yapay zekadan faydalanılan sistemlerden birisi.

Kaynak