yapay kalp

Yapay Kalp Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Kalp, vücudumuzun en önemli organı olup kanın pompalanmasında görevlidir. Normal çalışan bir kalp bir gün içinde ortalama 7500 litre kan pompalar, eğer bunun altında kalır ise ortaya kalp yetmezliği çıkacaktır. Yapay kalpte tam olarak bunun için tasarlanmıştır, akciğer ile kalp arasındaki kanı dönüşümlü olarak pompalar ve bu sayede vücudun normal bir şekilde faaliyetlerine devam etmesine olanak sağlar. Yapay kalp teknolojisi nasıl çalışır? Konusuna değinerek bu durumu açıklayalım.


Yapay Kalp Nasıl Çalışır?

Sol ve sağda bulunan atrialar sayesinde büzüşme meydana gelir, kan bu aşama ile birlikte sağ ve sol ventriküllere pompalanır ve işlem biter. Bundan sonra ise tam tersi gerçekleşir yani ventriküllere büzüşür, bu sefer kan kalbe pompalanır.

Yapay Kalpte Neler Bulunur?

  • Hidrolik pompa
  • Kapı valfi
  • Harici Batarya
  • Kablosuz enerji sistemi
  • Kontrolör

Yapak kalp teknolojileri insan hayatının şekillenmesinde etkili olmaktadır. Çünkü bu teknolojiler; sağlık sorunlarının giderilmesinde etkili olarak kullanılmaktadır. Yapay kalp haricinde zaman içerisinde diğer pek çok farklı alanda da gelişimler yaşanılacağı düşünülmektedir.

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen TeknoEkip'in yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. www.teknoekip.com