uber new 1

Uber, sabıkalıları şoför yaptığı için 8,9 milyon dolar ödeyecek

Kolorado Kamu Hizmetleri Komisyonu, sabıkası olan bireylerin şoför olarak çalışmasına izin vermesi nedeniyle Uber’ı 8,9 milyon dolar cezaya çarptırdı.

Uber’a para cezaları gelmeye devam ediyor. Birçok ülkede yasalardan ötürü başı dertte olan şirket, şimdi de Kolorado Kamu Hizmetleri Komisyonu tarafından 8,9 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Uber’ın bu cezayı alma nedeni ise sabıkası olan, motorlu taşıt kullanması yasaklanan veya geçerli ehliyeti bulunmayan kişileri şoför yapması.

Şirketin böyle bir hata yaparak hizmetten faydalanan kişilerin hayatını tehlikeye soktuğunu söyleyen kurum, Uber’ın sorunla ilgilenmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan, şoför olabilmek adına bazı kriterlerin olduğunu ve bu kriterlerin sistemdeki bir hata nedeniyle başvuru yapan herkesi eşit bir şekilde değerlendirmediğini söyleyen Uber, sorunu gidereceğini açıkladı.

uber

Uber kontrol sistemini geliştirmeli

Açıklanana göre 12 sabıkalıyı, 17 motorlu taşıt kullanması yasaklı kişiyi ve 3 gerçersiz ehliyetli kişiyi şoför yapan Uber, şoför alımında bulunmadan önce detaylı bir geçmiş kontrolü yapmıyor. Kolorado Kamu Hizmetleri Komisyonu bir kişinin hapisten çıkmasından yalnızca bir gün sonra Uber şoförü olarak işe başladığını, şirketin bu kişiyi çalıştırdığı her gün için 2500 dolar ceza ödeyeceğini belirtti.