Zeytin Dalı Harekatı

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı Kapsamında Sosyal Medya Devlerini Uyardı!

Ülkemizin, Suriye’nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası sosyal medya sitelerinde en çok konuşulan konulardan bir tanesi haline geldi!

20 Ocak Cumartesi günü başlayan Zeytin Dalı Harekatı sonrası sosyal medya sitelerinde en çok konuşulan konulardan bir tanesi olmuştu. Hal böyle olunca Facebook, Twitter ve YouTube gibi dünyaca ünlü platformlarda harekat ile ilgili halk tarafından birçok paylaşımda bulunuldu. Bu paylaşımların yanı sıra birçok art niyetli kullanıcılar tarafından kara propaganda, manipülatif ve spekülasyonlar oluşturuluyor.

Facebook, Twitter ve YouTube’a BTK’dan Net Uyarı!

Bu propagandalara karşı BTK ve Yargı sosyal medya devlerini uyardı. Sosyal medyadaki art niyetli paylaşımları takip eden Türkiye, Facebook, YouTube ve en önemlisi Twitter’ı net bir şekilde uyardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Hareketı’nın yanı sıra sosyal medyada paylaşılan ve insanları kışkırtacak, askerlerin moralini bozacak, yalan ve sakıncalı içerikleri yayından kaldırarak veya engelleyerek müdahalede bulunuyor. Kışkırtma amaçlı ve yasal olmayan yayınlarda bulunan internet sitelerini incelemeye alan BTK aynı zamanda sosyal medya ağlarındaki kullanıcıları da savcılığa bildirerek ek önlemler alıyor. Bunun yanı sıra Başbakanlık tarafından alınan kararlarla YouTube, Facebook ve Twitter’da yer alan yalan-yanlış, zararlı ve spekülatif içeriklere erişimi kapatıyor ve yayılmasının önüne geçiyor.