VR_Gozluk
VR_Gozluk

Sanal Gerçeklikte Duvar Etkisi

Artık sanal gerçeklik (VR)  kullanıcılarına verilen elektirik şoku ile dokunma veya bir nesneyi kaldırma hissiyatı verilebiliyor.

Teknoloji meraklılarının yakından takip edip deneyimlemek istedikleri konulardan biri olan sanal gerçeklik deneyimi diğer adı ile VR  teknolojisinin nerelere gidebileceğini gösteren bir çalışmada Hasso Plattner‘den geldi.

Denver’da düzenlenen CHI’17 konferansında Hasso Plattner görevlileri VR teknolojisi kullanımı esnasında kullanıcıya vücudun belli noktarından uygulanan elektrik şokları ile sanki ağır  bir yük kaldıran bir kişinin hissettiği duyguyu verebildiklerini açıkladılar.

sanal gerceklik gozlugu 2017

Haptics for VR walls” isimi verilen bu çalışmayı video’dan da görebileceğiniz gibi; kişinin sırtındaki üniteden güç alan bir mekanizma üzerinden vücudunun belli noktalarındaki kaslarına elektrik akımı verip,  ilgili bölgede ki kasların kandırılması ile çalışıyor. Bu şekilde kişi sanki elektirik akımına mağruz kalmış gibi tepkisini veriyor.

Video’dan da görebileceğiniz gibi VR ile bir odada dolaşan kişi bulunduğu alanda elektrik akımına maruz kalmıyor ancak Haptics for VR walls adı verilen bu çalışma ile sanki dokunduğu direklerden geçen elektrik akımına çarpılmış gibi tepki veriyor.

sanalgerceklikhissiyatç

Bu teknoloji aslında bir süredir sağlık sektöründe kullanılıyor; ancak sanal gerçeklik alanında bu şekilde uyarlanması büyük yenilik olmakla beraber bu teknolojinin gelecek günlerde nerelere gidebileceğinin de bir göstergesi.

Bu ürünün gelişmesi ve kullanıcılara sunulması biraz daha vakit alacak gibi gözüküyor ancak bir yandan da hangi markaların gözlükleri var diye merak ediyorsanız; önerebileceğimiz ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz. Oculus Rift,  Samsung Gear VR,  Microsoft HololensHTC Vive,  Playstation VR,  Google Cardboard,  Zeiss VR ONE ilk aklımıza gelen ürünler oluyor.

Sizde bu deneyimi daha önce yaşamadıysanız ve sanal gerçekliğin ne olduğunu merak ediyorsanız daha önce paylaşmış olduğumuz Sanal Gerçeklik Hakkında Merak ettikleriniz başlıklı haberimiz de aradığınız detaylarını bulabilirsiniz.