iPhone 8 Touch ID

iPhone 8 Akıllı Telefonlarında Touch ID Bilmecesi

Apple yeni seri akıllı telefonları iPhone 8 hazırlıklarına hızla devam ediyor. Muhtemelen Apple’ın Eylül sonunda tanıtması beklenen yeni seri akıllı telefonlarının ise belli başlı sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Apple’ın yaşadığı sorunların nedeninin ise Touch ID olduğu iddiası geldi.

Apple iPhone 8 akıllı telefonlarında ciddi değişimler uygulayacak. Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında yapacağı en büyük değişikliğin ise tasarımlarda olması bekleniyor. Şimdiye kadar gelen bilgilere göre teknoloji devinin OLED ekran kullanımı yapacağı, Home tuşunu tamamen kaldıracağı, ekrana ön kamera kullanımı yapılacağı gibi birçok detay konusunda paylaşımlar yapılmıştı. Yapılan tüm bu paylaşımların ardından telefonların 10.yıla özel bir model olmayı hakkedecek sistemlere sahip olması bekleniyor.

Fakat yeni sistemlerle beraber Apple’ın iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanacağı bazı sistemlerin akıllı telefonların üretiminin de gecikmesine neden olacağı belirtiliyor. Hatta iddialar geçekse iPhone 8 akıllı telefonlarında Apple belli sistemlerden vazgeçmeyi bile tercih edebilir. Apple’a yakın kaynaklar tarafından yapılan son paylaşımlar ve analistler tarafından gelen son yorumlara göre iPhone 8 akıllı telefonlarında Touch ID kullanımı yapılmayabilir. Oldukça iddialı bir açıklama olsa da açıklamada gösterilen gerekçeler gerçekten de Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında Touch ID kullanımından vazgeçebileceğini gösteriyor.

Neden OLED Ekran Kullanımı Olarak Gösteriliyor

iPhone 8 akıllı telefonlarında Touch ID kullanımının yapılmamasının nedeni olarak ise markanın OLED ekranlar üzerinde Touch ID yerleşiminde sorunla yaşaması gösteriliyor. Mevcut sistemde Apple’ın Home tuşunu kaldıracağı ve bunun yerine parmak izi okuyucuları ekrana entegre edeceği belirtilmişti. Fakat bu sistemde sorunlar yaşanıyor.

iPhone 8 Touch ID

Analistlere göre yeni seri akıllı telefonlarda işlev alanı olarak gösterilen alana parmak izi sensörlerinin entegre edilmesinde yaşanan sorunlar telefonun gecikmesine yol açacak. Apple’ın hemen her yolu denediği fakat markanın şu ana kadar yaptığı denemelerde bir başarı elde edemediği de belirtiliyor. Eğer Touch ID yerleşim kısmında bir sorun yaşanacak olursa ya da Touch ID istenen düzeyde telefona entegre edilemezse Apple’ın bu sistemden vazgeçebileceği de belirtiliyor. Böyle bir durum söz konusu olursa Apple’ın yeni akıllı telefonlarında parmak izi sensörlerine yer vermeyeceği düşünülüyor.

Yapılan açıklamalara bakacak olursak bunun için markanın 1 ay gibi bir süreyle denemelere devam edeceği fakat başarılı olamaması durumunda tam olarak bu sistemden vazgeçeceği iddia ediliyor. Şu an için sadece iddialara konu olan Touch ID sisteminin nasıl bir kullanım sunacağı ve eğer iddialar gerçekleşirse mevcut parmak izi sisteminin yerine nasıl bir sistem kullanacağı da merakla beklenmeye başladı. Touch ID hakkında iPhone 8 akıllı telefonlarının tüm bu bilmecelerinin ancak telefon tanıtımlarıyla beraber netlik kazanması bekleniyor.