OTOMOBİL TARİHİ

OTOMOBİL TARİHİ

Modern insanın bir yerlere ulaşma çabasının son ve en kuvvetli ürünü olan otomobil, günümüz insanlarının en büyük lüksü ve gereksinimi. Global dünyanın getirisi olan yaşam koşulları ve iş şartları, insanların en kısa sürede ve en rahat şekilde ulaşması konumuna getirmiştir. Buna yönelik arz talep ilişkisi doğrultusunda motorlu araçlarla ulaşımı ilk sıraya taşımıştır. Peki bu olaylar, nasıl gerçekleşti?

İLK ARABA NE ZAMAN İCAT EDİLMİŞTİR

İlk fikrin ortaya çıkışı Rönesans döneminde etkin olan Leonardo Da Vinci’nin hayvansız fayton çizimi ile tarihin sahnesine çıkan ilk otomobil, 1900’lü yılların başlarında özel mülk olarak tam anlamı ile karşımıza çıkmıştır. Otomobilin ortaya çıkması Sanayi devriminin getirisi olan buharları makinaların motor haline getirilip gemilerde ve trenlerde kullanımı daha sonralarda içten yanan motorlar petrol ile çalıştırılması sonucu devrim yapmış ve hızlı, kuvvetli ve daha az masraflı olmuştur. Bu olayın sonucunda büyük motor şirketleri kurulmuş ve motor sanayisi bu minvalde gelişim göstermiştir. 2. Dünya savaşında motorize kuvvetlerin savaş seyrindeki önemi bu teknoloji etrafında olacağını gözler önüne sermiştir.1945 2. Dünya savaşının sonuçlanmasından sonra değişen Avrupa coğrafyası siyasi toparlanmayı sağladıktan sonra ekonomik atılımları ön plana çıkarmıştır. Bu atılımları savaş içinde kullanılan teknolojik gelişimleri özel hayata yansıtarak yapmıştır.

OTOMOBİL TARİHİ

Amerika da Ford, Almanya da Wolkaswogen, Fransa da Peugeot gibi şirketler bu pazarın temel fabrikaları olmuştur. İlk zamanlarda toplu taşıma görevini uygulamak isteyen devletler otomobilleri bu amaçla kullanmıştır. Lakin yaşam şartlarının geliştiği dönemde insanlar, daha kolay ve hızlı ulaşım için kendilerine ait otomobiller satın almışlardır. Bu durumda bir yerden başka bir yere ulaşma özgürlüğü evlerimizin önünde metal bineklerin olmasına neden olmuştur.

OTOMOBİLLERİN DEĞİŞİMİ

Değişime tabi olan dünya sistemi kullanılabilir kaynaklarında değişmesini beraberinde getirmiş ve insanların yeni yollar bulmasını sağlayacak ortamlar sağlamıştır. Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları ile donatılmış araçların ortaya çıkması da bunun bir göstergesidir. Yarı elektrikli yarı benzinli günümüz otomobillerin piyasasında gözle görülür artışı, şirketlerin bu piyasanın devamlılığı için yapılan en büyük atılımı oluşturmuştur.