JPSS-1

NASA Meteorolojik Çalışmalar İçin Uydu Fırlattı!

NASA yeni bir uydusunu daha yörüngeye fırlattı. JPSS programı kapsamında oldukça gelişmiş teknolojiye sahip uydu uzaya fırlatıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA tarafından Birleşik Kutup Uydu Sistemi programı için oldukça ileri bir teknoloji ile donatılmış olan meteoroloji uydusunu uzaya fırlattı. Kurumdan yapılan resmi açıklamada JPSS-1 adındaki uydunun Delta-II roketi ile Vandenberg Hava Üssü’nden yörüngeye fırlatıldığı belirtildi.

Uydu fırlatıldıktan 1 saat sonra kutup yörüngesine oturduğu ve güneş panellerini açarak çalışmaya başladığı açıklandı. NOAA’nın yürüttüğü programın ilk adımı olarak görülen JPSS-1 uydusu atmosferdeki nem, basınç ve deniz yüzeyi sıcaklıklarını ölçecek. Bu sayede okyanus rengi, deniz buzu örtüsü, yangın ve volkanik kül gözlemleri yapacak. Bu veriler ile hava tahminlerinin daha sağlıklı yapılması hedefleniyor.

JPSS-1

JPSS-1 Meteorolojik Çalışmalar İçin Fırlatıldı!

Ulusal Hava Tahmini Hizmetleri Yöneticisi Louis W. Uccelini yaptığı açıklamalarda afet ve acil durum yönetimlerinin, hayati olaylarda, hava tahminlerinin oldukça önemli olduğunu belirterek ileri teknolojik donanımlara sahip meteoroloji uydularının bu alanda oldukça önemli olduğunu belirtti. Bu uydular sayesinde büyük afetlere yol açan meteorolojik olayların günler önceden tespit edileceğini belirtti.