xhunter1.sys blue screen

Laptop Açılmıyor Sorunu Nasıl Giderilir?

Laptop açılmıyor sorunu ile karşılaşan laptop kullanıcıları bu sorunun neden kaynaklandığını merak ederler. Laptopunun neden kapandığını ve açılmadığını merak eden kullanıcılar bu sorunu nasıl çözebileceklerini araştırmaya koyulurlar. Laptopun kapanması ve uzun süre açılmaması birçok etmenden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle yapılması gereken sorunun neden meydana geldiğini tespit etmektir. Sonrasında tespit edilen sorununa göre bir çözüm yöntemi geliştirilebilir.

Batarya Testi

Laptop açılmıyor sorunu birçok kullanıcının karşılaştığı bir sorundur. Bu sorunun çözülmesinde yapılabilecek ilk şey güç kaynağının test edilmesi olarak gösterilebilir. Laptop prize takılı olduğu halde çalışmıyor ise öncelikle güç kaynağının çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Laptopunuzun açılmamasının nedeni güç kaynağı olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızın bataryasını çıkarabilirsiniz. Bataryanızı çıkardıktan sonra bilgisayarınızı başka bir prize takmalısınız. Prize taktınız cihazınız batarya olmadan çalışıyor ise sorun güç kaynağında değildir. Buradaki sorun bataryanızdan kaynaklanıyor demektir. Bu sorunun çözülebilmesi için cihazınızın bataryasının değiştirilmesi gerekir.

Bilgisayarınızın Sesinin Kontrol Edilmesi

Laptop açılmıyor sorunu güç kaynağından kaynaklanmıyor ise sebep olabilecek diğer nedenler araştırılmalıdır. Cihazınız donanımında meydana gelen bir arızadan nedeniyle de açılmıyor olabilir. Bu noktada cihazınızdan gelen sesleri dinlemenizde fayda vardır. Laptopunuz açılırken normalde bir kere bip sesinin gelmesi gerekir. Tek bip sesi cihazınızın doğru bir şekilde açıldığını ifade eder. Ancak bip sesinin tekrar etmesi cihazınızda bir sorunun meydana geldiğinin kanıtıdır. Bu sorunun çözülebilmesi için cihazınızı yetkili servise götürebilirsiniz. Donanımdan meydana gelen bu sorunda yetkili servis haricinde sizin yapabileceğiniz bir çözüm yöntemi bulunmamaktadır.

1oIAOgEBbTfFSIRSpwbXa3Q

Harici Monitörlerden Kurtulmak

Laptopunuzun açılmamasının ardında cihazınıza bağladığınız harici monitörler yatıyor olabilir. Cihazınızı açılmama nedeninin harici monitörler olup olmadığını anlayabilmek için cihazınızın monitörlü olan bağlantısını kesmeniz gerekir. Harici monitörler ile bağlantı kesildiğinde cihazınız çalışıyor ise sorunun harici monitörlerin bozulmasıdır. Bu durumda harici monitörlerin kullanımına son verebilir veya yeni bir harici monitör alma yoluna gidebilirsiniz.

Harici Aygıtları Kontrol Edilmesi

Laptopunuzun çalışmamasına harici monitörlere ek olarak harici aygıtlar da neden olabilir. Harici aygıtlar arasında klavyeler veya fareler yer alabilir. Bu harici aygıtlar laptopunuzun açılmamasında rol oynuyor olabilirler. Laptopunuzun açılmamasında harici aygıtların rol alıp almadığını kontrol edebilmek için harici aygıtların bağlantısını kesebilirsiniz. Harici aygıtların bağlantısını tek tek keserek cihazınızı yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Aygıtların bağlantısının kesilmesinin ardından cihazınız açılıyor ise sorun bu harici aygıtlardan kaynaklanıyor demektir. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için sorun yaratan harici aygıt bilgisayara bağlanmamalıdır veya bu aygıt yenisi ile değiştirilmelidir.

Isınma Önleyicinin Kontrol Edilmesi

Laptopunuzun açılmamasında cihazınızda yer alan aşırı ısınmayı önleyici mekanizmalar rol oynayabilir. Bilgisayarın aşırı ısınmasının önüne geçmek amacıyla geliştirilen ısınma önleme mekanizması cihazınızın soğuyana kadar açılmamasına neden olabilir. Cihazınızda ısınma önleyici varsa cihazınızın aşırı ısınmamasını sağlamanız gerekir. Aksi halde aşırı ısınan cihazınız soğuyana kadar açılmayacaktır. Cihazınızın aşırı ısınmaması için havalandırma deliklerini açık tutmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca cihazınızda aşırı kaynak kullanımının önüne geçerek de cihazınızın daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Donanımdan Kaynaklanan Sorunlar

Laptop açılmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun bilgisayarında donanımsal bir sorun vardır. Donanım parçalarında gerçekleşen aksaklıklar bilgisayarın açılmasını engelleyebilir. Bilgisayarınızın güç kaynağından monitöründen veya harici aygıtlarından gerçekleşen bir sorun yok ise sorun donanım kaynaklıdır. Donanım parçalarından kaynaklanan sorunlar ancak yetkili servis veya bilgisayar üreticisi olan firma tarafından çözülebilir.