Windows 11 Change font

Windows 11’e Yükseltme Nasıl Yapılır?

Windows 11 yükseltme işleminin nasıl yapılacağı birçok kullanıcı tarafından merak edilir. Windows 11 2021 yılının sonlarında piyasaya sürülmüştür. Bu yeni sürüm Windows 10 kullanıcılarının ücretsiz bir şekilde yükseltme yapabileceği bir sürüm olarak dikkat çeker.

Cihazınız Yeni Sürümü Destekliyor Mu?

Windows 11 yükseltme işleminin yapılabilmesi için cihazınızın Windows 11’i destekliyor olması gerekir. Windows 11 ile uyumlu olmayan bir cihaza bu yeni sürümün yüklenmesi mümkün değildir. Cihazınıza Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek ise oldukça kolaydır. PC Health Check uygulaması sayesinde cihazınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. PC Health Check uygulamasına giriş yaptığınızda cihazınızın Windows 11’i desteklediğini görmeniz durumunda cihazınızı Windows 11’e yükseltebilirsiniz. PC Health Check uygulamasında cihazınız eğer Windows 11 ile uyumlu çıkmazsa yükseltme işlemini yapmanız mümkün değildir. PC Health Check uygulamasında cihazınızın Windows 11 ile uyumlu olduğunu görmeniz durumunda cihazınızı Windows 10’dan 11’e kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Windows 11 Nasıl İndirilir?

Windows 11 yükseltme işleminin yapılabilmesi için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerden birini kullanarak cihazınıza kolaylıkla Windows 11’i indirebilir ve Windows 11 ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Cihazınıza Windows 11’i yüklemek için kullanabileceğiniz ilk yöntem şöyle açıklanabilir:

 • Windows 11 yüklemek istediğiniz cihazınızı açın
 • Başlat sekmesini seçin
 • Başlat sekmesinde yer alan ayarlar seçeneğine tıklayın
 • Ayarlar seçeneğinde yer alan güncelleştirme ve güvenlik yazan yere tıklayın
 • Windows update seçeneğini bularak tıklayın
 • Windows update seçeneğine tıkladığınızda cihazınız Windows 11’i destekliyor ise kolaylıkla indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Cihazınız Windows 11’i desteklemiyor ise ekranda cihazınız Windows 11 için yeterli değil şeklinde bir uyarı göreceksiniz.
 • Cihazınız Windows 11 ile uyumlu ise indirme işlemini tamamlayarak cihazınızı Windows 11 ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

Windows 11 Yükleme Yardımcısını İndirin

Windows 11 yükseltme işlemleri ayarlar sekmesinden yapılabilir. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için daha kolay ve güvenli bir yöntem bulunur. Windows’un yaratıcısı olan Microsoft cihazınızı Microsoft 11’e yükseltmeniz için bir yardımcı geliştirmiştir. Microsoft tarafından geliştirilen bu Windows 11 yüklemeye yardımcısını cihazınıza indirerek kısa sürede cihazınızı Windows 10’dan Windows 11’e yükseltebilirsiniz. Yüklemeye yardımcısını indirmek ve yükseltme işlemini tamamlamak için yapmanız gerekenler ise şöyle sıralanabilir.

windows 11 logo nszkpnh6c03ab2pf

Microsoft Web Sitesini Ziyaret Edin

Site yer alan Windows 11 yükleme yardımcısını indirin. İndirme işlemini yapabilmek için Windows 11 yükleme yardımcısı altındaki hemen indir butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu butona tıklamanız halinde uygulama cihazınıza inecektir.

 • İndirmiş olduğunuz uygulamayı masaüstünde bulabilirsiniz. Masaüstünde bulduğunuz uygulamaya tıklayın.
 • Cihazınızın Windows 11’e yükseltilebilmesi için öncelikle yükleme yardımcısı cihazınızın uyumluluk taramasından geçmesini isteyebilir. Cihazınızın Windows 11’e uyumlu olduğunu denetlemek için PC Health Check uygulamasının bilgisayarınıza indirebilirsiniz. PC Health Check uygulamasını cihazınıza indirdikten sonra uyumluluk testini yapabilirsiniz.
 • Uyumluluk testi sonucu pozitif ise Windows 11 yükleme yardımcısı yükseltme işlemine başlayacaktır.
 • Yükseltme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar yarım saat sonra yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatma işleminin ardından cihazınızda yer alan verilere zarar gelmemesi için verilerinizi yedeklemenizde fayda vardır.
 • Yükseltme işlemi cihazınızın performansına göre daha uzun veya daha kısa sürelerde gerçekleşebilir.
 • Yükseltme işlemi tamamlandıktan sonra cihazınız artık Windows 11 sürümünü kullanmaya başlayacaktır.