İş Gücü Sıkıntısı Çeken Japonya’da Market Rafları Bir Robot Tarafından Yerleştiriliyor

İş Gücü Sıkıntısı Çeken Japonya’da Market Rafları Bir Robot Tarafından Yerleştiriliyor

İş gücü sıkıntısı çeken Japonya’da market rafları bir robot tarafından yerleştiriliyor. Japonya, pek çok sektöründe iş gücü açığı olan ve iş gücü konusunda çeşitli problemler ile karşılaşan bir ülke. İş gücü açığına neden olan etken ise fazlaca yaşlı nüfusa sahip olmasıdır. Bu durum karşısında yabancı ülkelerden vatandaş almak isteyen Japonya, bu fikrinde de kalıcılık göstermiyor. Çözümü geçici olarak iş gücü sağlamakta buldu. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan ülke, iş gücünde robotlaşma konusunda gerekli adımları da attı.

İş gücünde robotlaşma konusunu gündeme getiren isimler ise, ülkenin önde gelen market zincirleri arasında yer alan Lawson ve FamilyMart. Elde edilen bilgilere göre FamilyMart, 2022 yılına kadar 20 mağazasında robot iş gücü elde etmeyi amaçladığını bildirdi. Lawson ise geçtiğimiz süreçte Tokyo’daki bir markette çalışması için bir robot denemişti. İki mağaza denenen Model-T isimli robot ise Japon teknoloji şirketi olan Telexistence’e ait. Telexistence tarafından geliştirilen robot, market içerisinde uzaktan bir insan tarafından kontrol ediliyor. Geçtiğimiz günlerde bu kontrol, markete oldukça uzakta yer alan bir ofis içerisinde gerçekleştirildi.

İş Gücü Sıkıntısı Çeken Japonya’da Market Rafları Bir Robot Tarafından Yerleştiriliyor

İnternet Bağlantısı ile Uzaktan Kontrol Sağlanabiliyor

İş gücü sıkıntısı çeken Japonya’da market rafları bir robot tarafından yerleştiriliyor. Telexistence tarafından geliştirilen robot, uzaktan bir internet bağlantısı sayesinden kolayca kontrol edilebiliyor. Robotu kontrol edecek olan kişi, bir sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ve özel eldivenler giyerek robotun tuttuğu objeleri sanki kendi elindeymiş gibi hissedebiliyor. Bu his sayesinde malzemeleri koliden alarak uygun raflara yerleştirebiliyor. Model-T’nin dikkat çeken diğer bir özelliği ise, üzerinde yer alan mikrofon ve kulaklık sayesinde yakının yer alan kişiler ile iletişim kurulabilmesidir. Dünya gündeminde yer alan koronavirüs salgınıyla birlikte Model-T’nin kullanımı üzerine olumlu düşünceler dolanmakta. Model-T ile insanlar arasındaki temasın azalacağı düşünülüyor. Japonya, her geçen gün yaşlanan bir nüfusa sahip. Model-T’yi geliştiren teknoloji şirketi de, bu robot sayesinde ülkede yer alan iş gücü sorununun da önüne geçileceğini düşünüyor.