C63UnFuWwAECKXC.jpglarge

iPhone Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

iPhone orijinallik sorgulama işlemi ile telefonunuzun orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Telefonunuzun orijinal olması kadar kullanacağınız şarj aleti gibi aksesuarların da orijinal olması gerekmektedir. iPhone marka telefonunuzda orijinal bir şarj aleti kullanmamanız durumunda çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. Karşılaştığınız bu sorunlar telefonunuzun bozulmasına kadar giden bir sürece neden olabilir. Orijinal iPhone şarj aletinin kullanılmaması ile meydana gelebilecek sorunlar şöyle sıralanabilir:

  1. Aldığınız şarj aleti orijinal olmadığı için çok çabuk bozulur. Şarj aletinin kablosu kolayca kırılma eğilimindedir. Orijinal olmayan şarj aletleri çabuk bozulduğu için sürekli yeni şarj alet almanız gerekebilir
  2. Sahte şarj cihazları nedeniyle iPhone marka telefonunuzun tanınmaması gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz
  3. Şarj aletinin telefonu tanımaması gibi telefonun da şarj aletini taşımaması sorunu yaşanabilir. Şarj aletinin telefon tarafından tanınmaması cihazınızın şarj olmamasına neden olur
  4. Verilerinizin daha yavaş aktarılması gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Telefonunuzdan bilgisayara aktarım yapmak için kullanacağınız sahte kablolar aktarmak istediğiniz verilerin aktarımını çok yavaş gerçekleştirecektir
  5. Orijinal bir şarj aletinin kullanılmamasının en büyük zararı telefonunuzun bozulmasına neden olmasıdır. Orijinal olmayan şarj aletleri telefonunuzun yazılımına zarar vererek cihazınızın çabuk bozulmasına neden olabilirler.

Şarj Aletinin Tespitinde İpuçları

Mobile charger

iPhone orijinallik sorgulama işlemi için harcadığınız zamanı şarj aletinin orijinal olup olmadığını anlamak için de harcamalısınız. Aldığınız şarj aletinin orijinal İPhone şarj aleti olup olmadığını anlamak birkaç püf noktanın bilinmesi ile kısa sürede tespit edilebilir. Şarj aletinin orijinal İPhone şarj aleti olup olmadığını anlamak için bilmeniz gerekenler:

  • Şarj aletiniz orijinal ise üzerinde MFi işaretinin bulunması gerekmektedir. Bu işaret yer almayan şarj aletleri orijinal değildir.
  • Orijinal şarj aletlerinin üzerinde seri numarasının yazması gerekmektedir. Seri numarası bulunmayan şarj kabloları sahtedir.
  • Orijinal İPhone şarj aletlerinin bağlantı noktalarında altın kaplama olan bir alan bulunmaktadır. Kablonuzun bağlantı kısmına bakarak orijinal bir kabloya sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz
  • Orijinal şarj aletlerinde eşit aralıklarla yerleştirilmiş kilitler bulunmaktadır
  • Orijinal şarj aletleri pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Pürüzlü yüzeye sahip şarj aletleri ve şarj kabloları orijinal değildir

Sahte Şarj Aleti Kullanmanın Zararları

Eğer iPhone şarj aleti sahte ise, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Sahte şarj aletleri genellikle düşük kaliteli malzemelerden yapıldığı için, telefonunuzda hasarlara neden olabilirler ve hatta güvenlik riski oluşturabilirler.

Sahte şarj aletleri, cihazınızın pilinin daha yavaş şarj olmasına, bataryanın daha hızlı tükenmesine ve hatta cihazınızın tamamen bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, sahte şarj aletleri elektrik sıçramalarına neden olabilir ve hatta yangın veya elektrik çarpması gibi ciddi tehlikelere yol açabilirler.

Bu nedenle, mümkünse her zaman orijinal şarj aletlerini kullanmanız önerilir. Orijinal şarj aletleri daha yüksek bir fiyata sahip olsa da, cihazınızın güvenliği ve uzun ömürlülüğü için bu ek maliyeti ödemek önemlidir.