Intel ve AMD'nin işlemci rekabeti

Intel ve AMD’nin işlemci rekabeti

Intel ve AMD’nin işlemci rekabeti geçmişte olduğu gibi günümüzde de sürüyor. Peki bu rekabet nasıl başladı ve nasıl devam etti?

İşlemciler, günümüz bilgisayarlarının en önemli donanımlarından birisi olmaktadır. Bir bilgisayarın merkezi olan işlemci sayesinde bilgisayarın tüm donanımları yönetilir.

Intel ve AMD günümüzde iki büyük işlemci firması olarak yer alıyor. 70’li yıllardan beri işlemci üreten iki dev firmanın kariyer hayatında ilginç anlar da yer alıyor.

Intel ve AMD’nin işlemci rekabeti

Intel ve AMD’nin rekabetine geçmeden önce iki firmanın tarihinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Intel, 18 Temmuz 1968 yılında kurulan bir firma. İşlemciye ağırlık veren firma mikroişlemci, grafik işlem birimi, anakart chipseti, modem, ethernet kartı, cep telefonu ve katı hal sürücüsü de üretiyor.

1 Mayıs 1969 yılında kurulan AMD firması ise mikroişlemci, anakart, grafik işlemci ünitesi, RAM ve TV kartı üretiyor. İşlemcide Intel’e rakip olan firma ekran kartında NVIDIA firmasına rakip bir konumda.

Intel ve AMD'nin işlemci rekabeti

Birbirine ezeli rakip olan 2 farklı işlemci markası Intel ve AMD’nin yaşadıkları pek çok an bulunuyor. Henüz Intel işlemci üretimi konusunda hakim bir firma iken AMD Intel’in işlemcilerini kopyalayarak kendi işlemcilerini üretiyordu. Örneğin Intel 80386 işlemciyi alan AMD, Am386 işlemcisini üreterek kendi modelini ortaya çıkardı. AMD’nin Intel’in işlemcilerine göre oluşturduğu fark işlemci modellerini daha yüksek hızlarda sunmasıydı.

O zamanların ünlü firması IBM, Intel ile AMD’nin bu şekilde işlemci üretmesinde etkili bir faktör olmuştu. Bunun sebebi Intel’in tekel halinde bulunmasını istemiyor oluşuydu. Intel ile bir anlaşma yapan IBM, AMD’ye Intel’in işlemcilerinin kopyasını üretme hakkını verdi. Bunun sonucunda IBM kendi donanımlarında Intel işlemcisini kullandı.

Şu bilgiyi de vermekte fayda var. Intel ile AMD’nin işlemci soketi AMD Intel’in kopyası işlemciler ürettiği için o zamanlar aynı idi. 1995 yılına kadar bu şekilde devam eden AMD bu yıldan sonra araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verdi. Bu çalışmaların ardından AMD 2000’li yıllarda 64 bit işlemci üretmeye başladı. Intel ise eninde sonunda AMD’den 64 bit işlemci haklarını satın aldı. Günümüze kadar bazen AMD bazen Intel işlemci konusunda etkili modeller ortaya koydu.