iPhone 8 Plus uzun kullanim testi

iPhone 8 ve iPhone 7, Spectre güncellemesiyle ne kadar performans kaybı yaşadı?

Spectre ve Meltdown güncellemelerinin iPhone modellerinde performans kaybına neden olacağı açıklanmıştı. Bazı modellerde bu oranın yüzde 40’a kadar yükselebildiği ortaya çıkmıştı, peki iPhone 8 ve iPhone 7 için de durum aynı mı? Benchmark sonuçları haberimizde.

iOS 11.2.2 güncellemesi ile birlikte iPhone modellerine Spectre ve Meltdown açıklarına karşı güvenlik güncellemeleri yapıldı, ancak bu güncellemeler Apple kullancıları tarafından paylaşılana göre iPhone modellerini oldukça yavaşlattı. Yapılan benchmark testleri, güncellemenin iPhone’u tekli ve çoklu işlemci testlerinde yüzde 40’a kadar yavaşlatabildiğini ortaya koydu. Peki aynı durum iPhone 7 ve iPhone 8 modelleri için de geçerli mi?

GSMArena, iPhone modellerinin güncellemelerden sonra ne kadar yavaşladığını kontrol etmek için kendi testini gerçekleştirdi. Güvenlik güncellemesinden önce ve sonra iPhone 8 modeli AnTuTu ve Geekbench, iPhone 7 modeli ise yalnızca AnTuTu testine tabi tutuldu. İşte akıllı telefonların performans değişimleri:

iPhone 8

Sonuçlardan da görülebildiği gibi Spectre güncellemesiyle birlikte iPhone 8’in performans kaybı yaşadığını söylemek mümkün. Ancak bu sonuçlardan performansın kayda değer bir oranda azalacağını söylemek pek doğru olmazdı.

iPhone 7

Bu sonuçlardan görülebildiği gibi iPhone 7’nin performansı güncellemeden sonra yükselme göstermiş, fakat aradaki farkın yalnızca yüzde 3 kadar olduğu düşünülürse bunun AnTuTu’dan kaynaklandığı da söylenebilir. Her iki ihtimalde de iPhone 7’nin performansı azalmamış.

Sonuçlar, iPhone 7 ve iPhone 8in Spectre ve Meltdown güncellemelerinden performans bakımından etkilenmediğini ortaya koyuyor.