ZTE Iceberg

ZTE, iki ekran çentiği bulunan konsept telefonunu tanıttı

ZTE, çentikli ekran akımına kendini kaptırarak bir değil, iki çentiği olan akıllı telefon tasarladı. “Iceberg” olarak isimlendirilen model tasarım sitesinde sergilendi.

İlk olarak Essential Phone tarafından kullanılan ve dikkat çeken, iPhone X’te de yer almasından sonra kısa sürede yaygınlaşan ekran çentiği, birçok kullanıcı tarafından sevilmemesine rağmen akıllı telefon üreticileri tarafından sıklıkla tercih edilmeye başladı. Bu akıma katılan üreticilerden olan ZTE, birkaç küçük dokunuşla akıllı telefon çentiklerini daha iyi hale getirmeye çalışıyor.

IF World Design Guide’da sergilenen bu modelin ismi Iceberg. Akıllı telefon, ekran çentiğinin alt kısımda da bulunabileceği düşüncesinden yola çıkılarak üretilmiş. Çentiklerinin yanı sıra telefonun parmak izi okuyucusu ve çift kamerası da bulunuyor.

ZTE Iceberg

Neden çentikli telefonların sayısı arttı?

Çentikli telefonların yaygınlaşmasının tamamen bir pazarlama hamlesi olduğu söylenebilir. Akıllı telefonlar ortaya çıktığında üreticiler, ilk olarak ekranları büyüterek kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışmıştı. Bu büyüme 6 inç’lik telefonların üretilmesine kadar devam etti, ancak bu sefer de telefonların çok büyük olmasıyla ekran büyütme yönündeki çalışmalar durdu. Ancak hala daha büyük ekran isteyen kullanıcılara istediğini vermeyi amaçlayan üreticiler, bu sefer de ekran-gövde oranına yoğunlaştı. Çentikli telefonlar da bu oranın büyütülmesi amacıyla ortaya çıktı.