Zamanda yolculuk mümkün

Zamanda yolculuk mümkün mü?

Zamanda yolculuk serüveninin mümkün olup olmadığı birçok kişi tarafından özellikle bilim kurgu severler tarafından merak ediliyor.

Zamanda yolculuk yapıp zaman ve mekanda yolculuk yapmak ne güzel olurdu değil mi? 1800’lü yıllara gidip endüstri çağını seyretmek, yazının icat edildiği zamanlara yolculuk yapmak, teknolojinin ve insanlığın gelişimini takip etmek veya geleceğe gitmek harika bir şey olabilirdi. Zamanda yolculuk kısmen mümkün olmaktadır.

Zamanda yolculuk mümkün olabilir mi?

Öncelikli olarak zamanda yolculuğun mümkün olmadığını söyleyen bilim insanlarından bahsedelim. Bazı uzmanlar, geçmişe giden bir kişinin birini öldürdüğünde geleceği değiştireceği için paradoks oluşabileceğini savunmaktadır. Bu görüşe bazı uzmanlar zaman çizgisinde yeni bir zamanın oluştuğunu belirterek cevap veriyor. Yani aslında geçmişe gidince normal zaman etkilenmiyor, yeni bir zaman ortaya çıkıyor.

Geçmişe gitmek halen şüpheyle yaklaşılsa da geleceğe gitmek konusunda da birçok uzman mümkün olduğunu düşünmektedir. Çünkü insanlar sürekli zamanda ileriye doğru hareket ediyor. Bu hızın göreceli olduğu yani bazı insanlara göre zamanın daha hızlı geçtiği de ortaya konuldu.

Zamanda yolculuk mümkün

Zamanda yolculuk ile ilgili pek çok paradoks bulunmaktadır, konuyu dağıtmadan zamanda geleceğe gitmenin nasıl mümkün olabileceğine geçelim. Zamanda geleceğe gitmek için uzmanlara göre ışık hızına yakın bir hıza ulaşmak gerekiyor. Örneğin ışık hızına yakın bir hızda araç içerisinde yer alan kişiler için zaman daha yavaş, dışarıdakiler için daha hızlı geçer. Bu sayede geleceğe gitmek mümkün olmaktadır.

Geçmişe gitmek için ise henüz bir teori olsa da ışık hızının üzerine çıkıldığında zamanın geriye doğru aktığı düşünülüyor. Yani bir aracın ışık hızından daha hızlı gitmesi dış mekan için zamanın geriye doğru akmasını, iç mekan için ise zamanın durma noktasına gelmesini sağlıyor.

Zamanda geleceğe gitmek bazı çalışmalar doğrultusunda mümkün olsa da geçmişe gitmenin mümkün olmayacağı da söyleniyor fakat geçmişin yansımasını görmenin mümkün olduğu da bilinen bir gerçek. Eğer ki ışık hızını aşan bir araç ile Dünya gezegeninden daha uzak bir noktaya bir ayna yerleştirilir ise aynada Dünya’nın eski halini görmek mümkün olacaktır.