Uber Geri Dönüyor

Uber Geri Dönüyor

Uber, Amerika’ya ait uluslararası hizmet veren bir ulaşım şirketidir. Bu şirket 2009 yılında kurulsa da tüm dünyada ve Türkiye’den 2015 yılında yaygın hale gelmiştir. Taksilere göre daha konforlu ve eğitimli şoförlerle hizmet veren Uber ülkemizde taksiciler federasyonunun dava etmeleri üzerine 2019 yılında hizmet vermeye ara vermiştir. Hizmet verdiği süre içerisinde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde taksici esnafı ile ciddi problemler yaşamışlar ve bu sürecin sonunda mahkemelik olmuşlardı. Mahkeme sonucunda Uber aplikasyon uygulamasına erişim kısıtlaması getirilmişti. Ancak çok kısa bir süre önce İstinaf Mahkemeleri Yerel mahkemenin Uber’in erişimini engelleme kararını kaldırarak Uber faaliyetlerini yeniden devam ettirmeye başlamasını sağlamıştır.

Bir uygulama sayesinde yararlanılan ulaşım hizmeti Uber yeni dönemde taksiler gibi sarı renkteki araçlarla hizmet veriyor olacaklar. Bu kararla taksi şoförleri ve Uber sürücülerinin arasındaki gerginlikte son bulmuş oldu. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar taksi bulmakta sorun yaşadıkları için alınacak karardan memnunlar. Taksi şoförleri ise Uber sürücüllerinin lüks araç kullanmayacak olmaları ve araçlarının sarı renkli olması sebebi ile sahada onlara destek olabileceklerini ilettiler.

Uber Geri Dönüyor

Uber Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefon kullanıcıları Uber aplikasyonunu telefonuna indirerek yolcu hizmetinden yararlanmaya başlayabilir. Uygulamayı indirdikten sonra Uber hesabı oluşturmalıdır. Kişi uygulama sayesinde gideceği mesafede müsait olan araçları, fiyatları ve ulaşım noktalarını görebilir ve buradan Uber hizmetinden yararlanmak için çağrıda bulunabilir. Çağrı sonucunda müsait olan Uber Sürücüsü çağrıyı üzerine alır ve in kısa süre içerisinde yolcunun bulunduğu yere ulaşmak için yola çıkar. İstanbul’da araç bulmak için hizmet veren Uber Bodrum ve Çeşmede müsait tekne bulmak içinde yakın zamanda hizmet vermeyi planlıyor.

Uber’in Avantajları

Uber, kullanıcılarına lüks araçta seyahat etme imkanı sunuyor. Ayrıca Uber uygulamasından bulunduğunuz yerden gideceğiniz yeri belirlediğiniz zaman ödeyeceğiniz tutar öncesinden size belirtildiği için sürpriz ücretlendirmeler ile karşılaşmazsınız. Uber kullanırken uygulamada gideceğiniz yeri önceden uygulamada belirttiğiniz için Uber sizi almaya geldiği zaman ekstra yol tarif etmenize gerek kalmaz. Uber ücretini ödeme seçeneklerinin arasında kredi kartı ile ödeme seçeneği de yer aldığı için Uber kullanırken sürekli yanınızda nakit para taşımanıza gerek bulunmamaktadır.