ulaştırma

Tüm Türkiye’de Tek Otobüs Kartı Kullanılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı açıkladı! Tüm Türkiye genelindeki tüm otobüs, metro ve vapurlarda ortak bir kart kullanılacak.

Ulaştırma Bakanlığının uzun bir dönemdir üzerinde çalıştığı “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” ile birlikte tüm Türkiye’de yalnızca bir kart geçerli olacak! Bu kart tüm şehirlerdeki otobüs, metro ve vapur gibi toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek.

Ülkemizde şehirlerarası seyahat yapan insanların en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de o şehre ve bölgeye özel toplu taşıma kartları oldu. Ulaştırma Bakanlığı yeni proje ile birlikte yeni bir kart sunacak ve tüm Türkiye’de bu kart geçerli olacak. Ayrıca bu kartta bazı kişisel bilgilerimiz yer alacak. İlk olarak adımızın yer alacağı bu kart tamamen yerli bir yazılım ile geliştirilecek ve üretilecek.

Tüm Karayollarında İnternet Olacak!

Kart hamlesinin yanı sıra Bakanlık karayollarını uluslararası standartlara göre tekrar düzenleyecek. Bu standartlar şerit çizgileri ve trafik levhaları gibi unsurları içeriyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki otoyollarda fiber altyapı ile internet altyapısı oluşturularak yol boyunca internet hizmeti sağlanacak. Ek olarak trafik lambalarının tümü çevreci ve enerji tasarrufuna sahip lambalar ile değiştirilecek.

Şehir içi yollarda ise trafiğin bir hayli yoğun olduğu kesimlerde trafik sinyal sistemleri konulacak. Bu sistemler akıllı kavşak sistemlerine sahip olacak. Işıklar araç trafiğine göre sistem tarafından taranarak otomatik olarak belirlenecek.