tesla model 3 1

Tesla model 3 yakında Hindistan’da satışa çıkacak

 Elon Musk Amerika’dan ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden sonra Hindistan’da da Tesla model 3 marka arabasını satmak niyetinde. Tesla şirketinin sahibi ve CEO’su Elon Musk her zaman ileri görüşlü ve atılgan girişimci kimliği ile biliniyor. Daima sıra dışı projelere imza atan, zaman zaman milyonlarca dolar kaybeden ama hiç yılmayan bir girişimcidir. Kendisi  Twitter’da Hindistan pazarında Tesla Model 3 araba satışı ile ilgili bilgi almak isteyenlere verdiği cevapta “umarım yakında Hindistan’da olacağız” cevabını verdi.

Tesla 3 iyi Satmaya Başladı

 

Hindistan pazarı, bütün Avrupa ülkelerini ve Amerika’daki pazarı katlayacak kadar büyük bir pazar. Ancak bu piyasaya girebilmek için en iyi ürünü en ucuza sunmanız gerekiyor. Tesla  model 3 en iyi elektrikli araba olabilir ama fiyat konusunda Hindistanlıları memnun edip etmeyeceği konusunda çekinceler var. Neticede Norveç ve Finlandiya gibi ekonomik açıdan kendini aşmış bir ülke değil.

tesla model3

Elon Musk Tesla 3 model arabaların en alt versiyonunu Hindistan’da satışa çıkarmak istiyor. Yani Hindistan’daki  politika önceliği uygun fiyatlı araba sunmak olacak. Elon Musk,  650 kilometre menzilli olan ve 35 bin dolara satılan elektrikli araba versiyonunu Hindistan pazarına sürmek istiyor. 2019 yılında Tesla böyle bir girişime niyetlenmiş ancak Elon Musk Hindistan hükümetinin bazı katı kuralları nedeni ile bu piyasaya girmediğini açıklamıştı, bu açıklamayı Ekonomik Times ile yaptığı röportajda dile getirmişti.

Şu anda Hindistan’da Hyundai Kona Tata Nexon gibi markalar büyük satışlara imza atıyorlar. Elon Musk da bu ülkede fabrika açıp aracı burada üretmek ve temel versiyona odaklanmak istiyor 2020 yılının en çok beklenen aracı olan Tesla 2020 Roadster ve Tesla model y ile beraber 2021 yılında Cybertruck modelini de piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Tesla Cybertruck siparişleri dünya genelinde iki buçuk milyon sipariş aldı.