Sürücüsüz otomobil taksi

Taksiciliğin sonu geliyor: Sürücüsüz otomobillerle yolcu taşımacılığı başlıyor

Sürücüsüz otomobil teknolojilerine öncülük yapan Kaliforniya, yakın bir tarihte sürücüsüz otomobillerin yolcu taşımacılığı yapmasına izin vermeyi düşünüyor. Bu iznin çıkması taksiciliği tamamen bitirebilir.

Reuters tarafından paylaşılan bir habere göre Kaliforniya, sürücüsüz otomobil testlerini bir adım daha ileriye taşıyarak otomobillerde emniyet amaçlı sürücünün bulunma gerekliliğini kaldıracak ve yolcu taşımacılığının yapılmasına izin verecek. Bir süredir gündemde olan bu teknoloji, Google gibi teknolojinin öncülüğünü yapan şirketlerin denetleyicilerine göre yakın tarihte hayata geçirilebilir.

Sürücüsüz otomobil taksi

Sürücüsüz otomobilde yolculuk etmek ne kadar güvenli?

Uber’e ait test aracının kaza yapmasıyla birlikte kullanılan teknolojinin ne kadar güvenli olduğu sorgulamaya başlamıştı. Ancak kaza bölgesini inceleyen ve kaza anını gösteren videoyu izleyen yetkililer, kazanın yayanın dikkatsizliğinden kaynaklandığını ve sürücüsüz otomobilin suçsuz olduğuna karar vermişti. Uber ve bazı şirketler testlerini durdurduğunu duyurdu, fakat yetkililer diğer şirketlerin testlere devam etmesinde herhangi bir sorun görmedi. Bunu göz önünde bulundurarak sürücüsüz otomobillerle yolculuk etmenin gayet güvenli olduğu, yapılacak testlerle de bunun kanıtlanacağı söylenebilir.

Sürücüsüz otomobil taksi

Kurul, gelecek ay yolcu taşımacılığını yasal kılacak önergeyi oylamayı planlıyor. Oylamanın sonucuna göre gerekli hazırlıklar yapılacak ve testlere başlamak isteyen şirketlerin başvuruları alınmaya başlanacak. Özellikle Google ve Uber gibi otomobil üretmeyen, ancak sürücüsüzü otomobil teknolojisi üzerinde yoğunlaşan şirketlerin yolcu taşıyabilmek amacıyla teknolojiyle ilgilendiği biliniyor. Yani ilk olarak bu şirketlerin izin için başvuru yapması bekleniyor.