Radio 01112017 970x542 1

Norveç, FM radyo kullanımını sonlandıran ilk ülke oldu

Norveç, ülke çapındaki FM radyo teknolojisini dijital radyo ile değiştirerek bir dönemin en popüler teknolojisi olan FM radyoyu geride bırakan ilk ülke oldu. Bu değişim, ülkenin daha yeni bir teknolojiyi kullanırken çok daha az masraf yapmasını sağlayacak.

Bir süre önce FM radyo kullanımını bırakacaklarını açıklayan Norveç Hükümeti, ülke çapında devam eden proje kapsamında amaçlarına ulaştı. İlk olarak ülkede nüfusun fazla olduğu yerlerde FM radyo şebekelerini kullanımdan kaldıran hükümet, birkaç gün önce ülkenin en kuzeyinde bulunan bölgelerde de FM radyo şebekelerinin kaldırıldığını duyurdu. Hükümet, dijital radyonun daha ucuz ve daha yeni bir teknoloji olması nedeniyle bu teknolojiye geçiş yapacaklarını duyurmuştu.

Dijital radyonun, FM radyoya kıyasla çok daha yeni olan teknolojisi daha iyi ses kalitesine, daha fazla kanala, çok daha fazla fonksiyona sahip. Bunun yanı sıra dijital radyo teknolojisi, FM radyoya kıyasla tam 8 kat daha ucuz.

fm radio

FM radyo daha yaygındı

Sene başında, 11 Ocak tarihinde dönüşüm çalışmalarını başlatan hükümet, Dijital Ses Yayını’nın (DAB) tüm ülkeyi kapsamayacağı ve FM radyoyu kullanan bazı insanların bu teknolojiden maruz kalacağı yönündeki iddialarla eleştirilmişti. Ayrıca FM radyoyu kullananlar, dijital radyolarla uyumlu olan vericilerin de pahalı olduğunu (yaklaşık 100 ila 200 euro civarında) dile getirmişti. Şu anda araç kullanıcılarının yaklaşık yüzde 49’u, yani yarısından azı dijital radyo teknolojisinden faydalanabiliyor.