NASAya gore eriyen buzullar sehri bogabilir
This NASA Earth Observatory image obtained July 27, 2012, shows a massive ice island as it broke free of the Petermann Glacier in northwestern Greenland. MUST CREDIT: Handout photo by Jesse Allen and Robert Simmon/NASA Earth Observatory

NASA’ya göre eriyen buzullar şehri boğabilir

NASA’dan yeni bir uyarı daha geldi. Araştırmacılar Greenland’in kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında yer alan iki büyük buzul hakkında endişe duyuyor.

Bilindiği gibi New York‘un deniz seviyesinden yükselmesi olayı için endişe duyulması oldukça normal. Fakat NASA araştırmacılarının yapmış olduğu araştırmalar sonucu, Greenland’in kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında bulunan iki büyük buzul için endişeler arttı. Fakat geniş ve büyük olan kuzey buz tabakasının kalan kısmı için pek bir bilgi henüz yok.

Araştırmalara göre, deniz seviyesi hakkında araştırmaların son zamanlarda artış gösterdiği ve vurgulandığına dayalı bir anlayış artış gösteriyor. Okyanus seviyeleri tüm dünyada yükseliyor, bu bakımdan endişe duymak oldukça normal. Bundan ziyade, erimekte olan ve okyanusların seviyesini arttıran buz kütleleri gün geçtikçe erimeye devam ediyor. Bunla beraber yerçekimi etkisi ve sarsıntılar bile ince etkiler doğurmakta. Greenland veya Antarktika’nın kesin olarak ne zaman çöküşünü tahmin etmeye yetiyor.

NASA’nın  Jet Propulsion Laboratory’nin Eric Larour, Erik Ivins ve Surendra Adhikari, bu araştırmalar sonucu yeni bir konuyu başlattı: Farklı şehirlerde büyük buzulların erimesi veya çökmesinden korkun.

Larour, grubunun yapmış olduğu yeni araç hakkında “Tüm dünyadaki buz kütlelerinin değişim oranlarını ve deniz seviyesinin yükselme oranlarına kadar gösteriyor” dedi.