Microsoftun Office satislari yukseldi ve Windows Phone bulut mutlu kazanclar listesinde kayboldu

Microsoft’un Office satışları yükseldi ve Windows Phone, bulut-mutlu kazançlar listesinde kayboldu

Alcatel, HP ve diğerleri artık Windows Phone meşalesini taşıyacak.

Microsoft’un kazanç çağrıları sırasında Windows Mobile’ı piyasaya sunduğunu hatırlıyor musunuz? Şimdi, Microsoft’un Windows Phone işi “önemsiz”, Office, Azure ve diğer bulut gibi hizmetleriyle şirketleri kârlı hale getirmeye devam ediyor.

Microsoft, Perşembe günkü ikinci çeyrek kazanç raporunda küçük bir notta, telefon ticaretinin bir önceki yıl 361 milyon dolarlık gelir düştüğünü ve telefon hizmetinin “önemsiz” olduğunu ya da yatırımcılara rapor vermek için yeterli olmadığını iddia ettiğini söyledi. Başkanın mali sorumlusu Amy Hood, ayrıca Microsoft’un Daha Kişisel Bilgisayar bölümünün yüzde 2 oranında bir gelir düşüşü ile 8,8 milyar dolarlık bir düşüş sağladığını söylemek için yeterli olmadığını belirtti: mali sorumluluk sahibi Amy Hood, telefonların yüzde dört oranında bir gerilemesine neden olduğunu belirtti. Diğer bir deyişle Microsoft telefonları şirketin zararına bağladı.

Bu arada, Microsoft’un “mobil ilk, bulut ilk” mantrağı resmen atıldı. İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, şirketin “akıllı bulut ve akıllı kenar” mesajının her yerde müşterilerle çatıştığını söyledi. Bu kârın yüzde 13 artarak 23.5 milyar dolara çıkarak 6 milyar dolara iki kat arttığı göz önüne alındığında, bu doğru gibi görünüyor.

Hikayenin arkasındaki hikaye: Microsoft büyümeyi takip ediyor ve Windows Phone’ta değil. 2004 yılında Microsoft’un telefon şirketi Symbian değil her işletim sisteminin yüzde 15’ini geçti. O zamandan beri sürekli reddedildi. Microsoft’un telefon ticaretinin ölmekte olduğunu yaşlar belli oldu; Wired gibi yayınlar, Windows Mobile’ı (şimdi yalnızca telefonlar için Windows 10) yazdı . Microsoft’un kendi Lumia 950 gibi telefonları artık Microsoft’un sitesinde satılmıyor. Aslında, “windows 10 çalıştıran telefonlar” yazarken Microsoft’un çevrimiçi Store sayfasında görünen tek Windows telefonu Alcatel Idol 4S’dir . Windows’un 10 çalışan güçlü iş telefonu olan HP’nin Elite x3’ü şu an için fiyatlandırılıyor : 499 Dolar.

Donanım, bulut için bir arka koltuk gibi

Microsoft’un diğer donanımları neredeyse bu kadar sıkıntı çekmiyor gibi görünüyor. Birkaç ayda milyar dolarlık bir faaliyete imza atan Microsoft’un Surface şirketi, müşterilerin yeni Surface Pro ve Yüzey Dizüstü Bilgisayarını beklediği çeyrek boyunca 948 milyon dolarlık gelir bildirdi. Xbox geliri azalırken, Xbox Live Gold gibi yazılımlar ve hizmetler yüzde 3 arttı; yeni Xbox One X ise kanatları bekliyor.

Şimdilik yine de Microsoft, yazılım hakkında konuşmayı tercih ediyor: bir yıl önce yüzde 43 oranında yükselen Office ticari geliri ile ilgili olarak, Office 365’in tekrar eden abonelik için bütçeye girebilecek işletmelerde başarılı olduğunu gösteren kanıt. Microsoft’un Verimlilik ve İş Süreçleri grubu, LinkedIn’ın 1,1 milyar doları kazandırmasıyla yüzde 21 oranında büyüyerek 8,45 milyar dolara ulaştı. Azure, Microsoft’un Intelligent Cloud işinin% 11 artarak 7,43 milyar $ ‘ya ulaşmasına yardımcı olan başka bir konu. Elbette Windows 10, 500 milyondan fazla aygıt sayılıyor ve Windows 10 Pro bir süredir PC pazarından daha hızlı büyüdü.

Hayatta tutunan Windows telefonlar Microsoft’un telefonları değil. HP ve Alcatel devam ediyor. Microsoft, mevcut özellikleri yeni bir plan yapmadan düzeltmektedir. Bu arada şirket, Android ve iOS telefonlarını (90 milyonunu, ayda bir Office’i kullandığını belirtti) saymaya devam ediyor. Bizim on sekiz ay önceden tahmin önce gerçekleşiyor gibi görünüyor.

Sözde, Microsoft, Windows 10’u çeşitli ekran boyutlarında çalıştıran uyarlanabilir bir kullanıcı arayüzü olan CShell olarak bilinen şey üzerinde çalışıyor. ARM telefonlardaki Windows 10 da bu sonbaharda varabilir. Belki Windows tarafından güçlendirilen mobil cihazlarda en uç noktaya gelecektir. Şimdilik, Windows telefonları ölü kadar iyi.