chaiOS 1

iPhone’da Bulduğu Açığı Yayımlayan Yazılımcı Github Tarafından Banladı!

Bulduğu açığı Github üzerinden yayımlayan yazılımcı banlandı.

Dünya Teknoloji devi Apple, bu sıralar güncel bir hata ile manşetlerde. chaiOS isimli hata iOS cihazlarını kitleyip, macOS‘larda ise yavaşlamaya neden oluyor.

Abraham Masri tarafından bulunan hata, mesaj olarak gönderilen web sayfası linklerinin önceden yüklenmesinden kaynaklanıyor. Ön izleme yapabilmeniz için web sayfasının içindeki verilerin önceden indirilmesi ile oluşan açığın ismini “chaiOS” olarak duyurdu.

BuzzFeed News’e konuşan Masri, Github’da bir web sayfası oluşturduğunu ve meta datasını yüzbinlerce gereksiz karakterle doldurduğunu açıkladı. Daha sonra bu web sayfasının linkini mesaj olarak iOS destekli bir cihaza atan yazılımcı, bu kadar bilgiyi yüklemeye çalışan Mesajlar uygulamasının çöktüğünü, bazen de işletim sistemini kendisiyle birlikte kapattığını açıkladı.

chaios

Bu açıklamasının ardından Github‘dan banlanan Masri, Twitter’dan “Hatayı Apple’ın dikkatini çekmek için yayımladım. Bu sadece bir html dosyasıydı. Github her zaman kötü niyetli yazılım içerebilecek hailbreak’leri (hatta .ipa dosyalarını) barındırır. Hesabımı neden banladıklarını anlamıyorum. Ayrıca, bu hataları göstermeden önce rapor ederim” dedi. Masri, bunun dışında bu kodları tekrar yüklemeyeceğini, Apple‘ın bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini açıkladı.

Masri, chaiOS’u iPhone 5S’ten iPhone X’a kadar tüm Apple cihazlarında test ettiğini ve iOS 10.0 ila iOS 11.2.5 Beta 5’e kadar tüm iOS sürümlerinde aynı hatayla karşılaştığını açıkladı.

chaiOS’dan Kurtulmanın Yolu

  • Bağlantıyı barındıran siteyi Safari üzerinden engelleyin
  • Fabrika ayarlarına dönün (yedeklerinizi almayı unutmayın!)
  • Yeni Bir Güncelleme Bekleyin