silk road desert e1493754277138 1

Uydu fotoğrafları, İpek Yolu’ndaki gizli tarihi mekanları ortaya çıkardı!

Gözetleme uyduları tarafından çekilen fotoğrafları inceleyen bilim insanları, ülkemize kadar uzanan İpek Yolu üzerindeki gizli tarihi mekanları keşfettiler. Bu mekanlarda kültürümüze ait olan bazı eşyaların da bulunabileceği düşünülüyor.

Gözetleme uydularının çektiği fotoğrafları inceleyen bilim insanları; uzun bir süre boyunca dünya sahnesinde boy gösteren ülkelerin ortaya çıkmasına, savaşların yapılmasına neden olan ve yeni icatların bulunmasını, yolculukların gerçekleştirilmesini sağlayan İpek Yolu’nu incelediler. Tarihin en büyük ticaret yollarından birisi olan İpek Yolu, fotoğraflardan görüldüğü üzere hala bazı gizemler barındırıyor.

Fotoğrafların incelenmesiyle İpek Yolu’nun üzerinde bulunan bazı tarihi mekanlar keşfedildi. Afganistan’ın çöl bölgesinde bulunduğu için günümüze kadar gizli kalmayı başarmış bu mekanların, İpek Yolu’nun kullanıldığı zamanlarda var olan ve daha önceki dönemlerde o bölgede yaşamış medeniyetlerin izlerini taşıdıkları düşünülüyor.

Opera Anlık Görüntü 2017 12 16 173243 www.livescience.com Opera Anlık Görüntü 2017 12 16 173257 www.livescience.com

Konumlarından ve yapısal özelliklerinden ötürü arkeologların bu mekanları incelemesi pek mümkün değil. Ancak ABD, bu bölgenin incelenebilmesini sağlamak adına yetkililerle görüşmeler başlattı ve 2 milyon dolarlık bir fon oluşturuldu.