640x360 019fe1ca 0923 47b3 9ee8 49ab026cfef8 1

Huawei Kendi İşletim Sistemini Üretecek

Google’ın son hamlesi ile Huawei’yi Android eko sisteminin dışında bırakmasına sessiz kalmayarak karşılık verdi.


ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı; bu ülkelerde ki firmalara yansımaya devam ediyor. Google, ABD Hükümetine destek vererek Huawei’ye Android desteği vermeyeceğini açıklamıştı.

Huawei’yi kendi ülkesinde sıkıştırmayı hedefleyen bu hareket her ne kadar çin’de yasaklı olan Google uygulamalarının çinli vatandaşları çok etkilemeyeceği düşünülsede markanın diğer ülkelerde ciddi kayıplar yaşamasına neden olacaktır.

Huawei, bu riski minimum seviyeye indirmek amacı ile kendi işletim sistemini hazırlıyor.

Financial Times’da yer alan habere göre Huawei’nin Batı Avrupa başkan yardımcısı Tim Watkins, Huawei’nin kendi mobil işletim sistemini yayınlamaya hazırlandığını söyledi. Bu kararın gerekçesi olarak ise Google’ın Android servislerine Huawei erişimini kısıtlama kararını gösterdi. Watkins’e göre sistem, Çin’in belli bölgelerinde test edildi ve olumlu geri dönüşler aldı.

Geçtiğimiz Mart ayında da Huawei’nin yetkili isimlerinden Yu Chengdong, firmanın kendi işletim sistemini üreteceğini açıklamıştı. Huawei’de, Apple gibi kendi sistemine göre ideal bir işletim sistemi geliştirecek.

Huawei’nin sunacağı işletim sisteminin adı ise “HongMeng OS” olacağı söyleniyor. Sistem hakkında şu an hali hazırda bir bilgi bulunmuyor.