lazer

Superman’e bir adım daha yaklaştık: Gözleri lazere dönüştüren lens geliştirildi!

Bilim insanları doğal yollarla lazer ışını üretebilen bir zar tabakası geliştirmeyi başardı. Göze takılması ve bir lens görevi görmesi için özelleştirilen zar, organik yarıiletkenleri sayesinde güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.

St. Andrews Üniversitesi’nde görevli olan bilim insanları, gelecek senelerde Superman’in en ikonik özelliklerinden birisi olan lazer ışını saçan gözlere sahip olmamıza katkı sağlayacak özel bir zar geliştirdi. Son derece ince olan bu zar, içerdiği doğal yarıiletkenler sayesinde lazer ışını üretiyor ve bir lens olarak göz üzerinde kullanılabiliyor. İnce olduğu kadar esnek ve sağlam da olan zar, inekler üzerinde yapılan çalışmalara göre aylar geçmesine rağmen optik özelliklerini koruyor.

Elbette bu özel zar tek bir bakışımızla cisimleri tutuşturabilelim diye geliştirilmemiş. Bilim insanları zarı geliştirirken özellikle cisimleri algılayabilmesine odaklanmış. Cisim algılama testlerinde gayet başarılı olan zar, eşsiz lazer teknolojisini kullanarak düz bir arka plan önündeki sivri köşeli cisimleri bile ayırt edebilmiş. Gelecek senelerde bu lenslerin ürün tanımlama, yüz tanıma gibi özellikler edinebileceği düşünülüyor. Bu gibi teknolojilerle gelecek senelerde çevremiz hakkında daha fazla bilgiye erişebileceğimiz, direkt olarak internetle bağlantıya geçmemizi sağlayacak özelliklere kavuşacağımız düşünülüyor.