Android Sürümleri Kullanım Oranları

Android Sürümleri Kullanım Oranları için Yeni Liste Açıklandı

Android Sürümleri Kullanım Oranları için yeni güncel listeler paylaşıldı. Android Sürümleri Kullanım Oranları için paylaşılan güncel listelerde kullanım oranları ne durumda? İşte detaylar.

Android işletim sistemi güncellemeleri tüm hızı ile devam ediyor. Son olarak Android 8.0 işletim sistemi için yeni beta sürümleri yayınlanmıştı. Android 8.0 işletim sisteminin beta sürümlerinin yayınlanması sonrasındaysa yeni sürümlerin hangi markalar tarafından ne zaman yayınlanacağına ilişkin yeni bilgiler de ortaya çıkmıştı.

Bu kez çok daha hızlı yayılması adına yeni anlaşmalarla gündeme gelen Android 8.0 işletim sisteminin, çıkışı sonrasında 3-4 ay içerisinde tamamen yayınlaşması bekleniyor. Peki, yeni sürüm için bu şekilde bir beklenti varken eski sürümler için kullanım oranları ne durumda? En güncel Android Sürümleri Kullanım Oranları için açıklanan listelere bakalım.

Android Sürümleri Kullanım Oranları Son Durum

Android Nougat: Tabi ki Android Sürümleri Kullanım Oranları içerisinde ilk merak edilen seri Android Nougat serisi. Şu an için en güncel ve kararlı Android sürümü olarak bilinen Nougat kullanım oranları, son açıklanan tablolarda bir hayli geriye düşmüştü. Fakat yeni açıklanan raporlarda yeni işletim sisteminin çift haneli rakamlara çıktığı ve %11.6 kullanım oranını yakaladığı görülüyor. Toplamda bu seri için 2 puanlık bir artış söz konusu.

Android Sürümleri Kullanım Oranları

Android 6.0: Yine güncel serilerde biri olan Android Marshmallow işletim sistemi de en çok kullanılan sürümlerden biri olarak biliniyor. Android Sürümleri Kullanım Oranları içerisinde dikkat çeken serilerden biri olan 6.0 sürümünün güncel kullanım oranlarının %31.8 oranına ulaştığını görmekteyiz. Böyle baktığımızda 0,6’lık bir artış söz konusu. Tabi ki Nougat serisinin arkasında kalması nedeniyle düşüş değil artış yaşamış olması bile Android 6.0 için oldukça önemli.

Android 5.0 Sürümleri: Artık etkisini kaybeden Lollipop sürümleri, %30,1 kullanım oranlarıyla dikkat çekiyor. Bu oranla serinin kullanım oranlarının %0,7 oranında azaldığı görülüyor. Bu azalışın bir süre daha devam edeceği de beklenmekte. Özellikle yeni sürüm gelirse 5.0 yavaş yavaş kaybolacak.

Diğer sürümler: Bunun dışında artık çok az kullanılan eski sürümlerde kan kaybetmeye devam ediyor. Android 4.4 serisi %1 gibi bir düşüş ile %17 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Diğer tüm 4 serilerinin kullanım oranları ise %8.1 oranına düşürülmüş durumda. Android Sürümleri Kullanım Oranları için şu an durum bu şekilde.