Adobe Flash 31 Aralık’ta Kullanımdan Tamamen Kalkıyor

Adobe Flash 31 Aralık’ta Kullanımdan Tamamen Kalkıyor

Adobe Flash 31 Aralık’ta kullanımdan tamamen kalkıyor! Adobe Flash, bilgisayar programları arasında yer alan olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Adobe Flash programı sayesinde içerik görüntülenmesi ve oyun oynama gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmekteydi. Adobe Flash programı; oyun, reklam, müzik, video vb. içeriklerin oluşturulmasın da çalıştırılmasında kullanılan bir programdır. Nitekim program sayesinde oluşturulan bu içeriklerin çalıştırılması ise Adobe Player sayesinde gerçekleşmekteydi. Bununla birlikte Adobe Flash’ın kullanıldığı tarayıcılar şu şekilde; Google Chrome, Opera, Yandex, Mozilla, Safari

Önceki tarihlere bakıldığında çeşitli siteler üzerinde oyunların açılması problem oluşturmaktaydı. Adobe sitesi üzerinden Flash Player’ın indirilmesiyle çözülen bu problemin ilerde nasıl halledilebileceği düşünülmekte.

Son Tarih: 31 Aralık

Adobe Flash 31 Aralık’ta kullanımdan tamamen kalkıyor. Büyük bir sürece damga vuran programlardan biri olan Adobe Flash’ın yıl sonu itibariyle kullanımdan tamamen kalkacağı duyurusu yapıldı. Durumla ilgili herkesi bilgilendirmek adına mevcut bilgisayarlara çeşitli uyarılar gönderilmiş durumda. Peki, Adobe Flash programı yerine ne kullanılmaya başlanacak?

Adobe Flash 31 Aralık’ta Kullanımdan Tamamen Kalkıyor

Son tarihlerin gelmesine rağmen Adobe Flash programının kullanımdan kalkacağını bilmeyen kullanıcılar bulunmakta. Tüm kullanıcılara programın kalkacağına dair bilgi kutuları gönderilirken 31 Aralık tarihinde Adobe Flash’ın tüm eklentilerden de tamamen kalkacağı söz konusu. Adobe, kullanıcılarına yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

“Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e destek vermeyi kesiyoruz. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.”

Adobe Flash Player Tarihi

Adobe Flash Player, çeşitli işletim sistemleri ve tarayıcılarda çalışabilen bir vektörel grafik yazılımıdır. Macromedia şirketinden satın alınan grafik yazılımı, Macromedia şirketi tarafından 1997 yılında ‘’Future Splash Animator’’ yazılımının satın alınmasıyla gerçekleşmiştir. Çeşitli yöntemlerle yükseltilerek kullanıma sunulan program, zamanla birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmış ve olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. 2005 tarihinde Macromedia tarafından Flash 8 olarak yükseltilen program, Adobe tarafından satın alınmış ve günümüze kadar gelmiştir. Adobe Flash programı, günümüzde ise Flash 8’den CC sürümüne kadar ilerlemiş bulunmakta.